INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  FRANŢA - GERMANIA 0-1

VIDEO Miroslav Klose putea primi penalty! » Franţa şi Germania au cerut 11 metri în prima repriză, circumstanţe existau însă la cel al nemţilor

Articol de - Publicat sambata, 05 iulie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 05 iulie 2014 00:55

Neamţul a fost tras de tricou de către Debuchy, însă căderea prea teatrală l-a determinat pe "centralul" Pitana să nu acorde nimic

Abundenţă de plonjoane în careu aseară. În prima repriză a "sfertului" Germania - Franţa, ambele echipe au cerut penalty. Chiar de două ori! Mai întîi, cea mai evidentă fază, Debuchy l-a tras de tricou pe Klose.

Click aici pentru VIDEO!

"Centralul" Pitana putea arăta punctul cu var, însă plonjonul cogolgeterului Mondialelor l-a întors pe argentinian (25). A urmat o altă cădere, de data aceasta a lui Muller, mult mai puţin evidentă. Jocul a continuat şi a doua oară.

"Cocoşi" fără succes
De partea cealaltă, francezii au explodat cînd una dintre mingi a fost blocată de marcatorul golului din minutul 13, Mats Hummels. Totuşi, reluările au arătat că mingea îl pocnise pe fundaşul Borussiei Dortmund în stomac, nu în mînă. Apoi, în minutul 56, Matuidi a căutat contactul în careul lui Neuer. Fără succes.

ALTE CĂDERI ÎN CAREU CONTROVERSATE LA ACEST CM
- În primul meci, Brazilia - Croaţia (3-1), Fred n-a fost atins de către Lovren, însă japonezul Nishimura a dat penalty pentru Brazilia
- La Germania - Portugalia (4-0), Howedes l-a atacat cu piciorul ridicat în careu pe Eder. Arbitrul sîrb Mazici le-a refuzat lusitanilor lovitura de pedeapsă
- La 1-2 cu Olanda, în "optimi", Mexicul a solicitat penalty la Herrera după o intervenţie periculoasă a lui Vlaar. Nu s-a dat nimic, deşi batavul l-a lovit cu gheata în faţă pe mexican

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii