INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  ESTONIA - OLANDA 2-2

VIDEO Salvaţi de arbitru! » Olanda a scos o remiză cu Estonia după ce a înscris în prelungiri din penalty

Van Persie (dreapta) a înscris al 36-lea gol pentru Olanda // Foto: Reuters

Articol de - Publicat sambata, 07 septembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 07 septembrie 2013 01:06

Fără cadoul rusului Boiko, din minutul 90+4, batavii ar fi pierdut primul meci din preliminariile CM. După 6 victorii la rînd.

După 12 ani, de la acel 0-1 din Irlanda, ce a interzis Portocalei CM 2002 (tot cu Van Gaal selecţioner!), Olanda putea pierde iarăşi în preliminariile Mondialului. Şi unde? La Tallinn, în faţa Estoniei, locul 5 într-o grupă pe care batavii o fulgeraseră. Aveau 6 victorii în 6 meciuri, 20-2 golaveraj şi au primit două goluri aseară, cît în întreaga campanie!

Norocul lor a fost arbitrul Serghei Boiko. Rusul le-a făcut cadou oaspeţilor un penalty în minutul 90+4, Van Persie căzînd uşor la contactul cu Piiroja (eliminat). Şi tot Van Persie a egalat de la 11 metri. Acesta a fost finalul.

La start, olandezii au zburat. În minutul 2, era 0-1, gol Robben. Şi au mai avut 3 ocazii uriaşe, singuri cu portarul (Sneijder, Van Persie, Janmaat), în primul sfert de oră. După, căderea. Vasiliev, cu o "dublă", i-a speriat pe jucătorii lui Van Gaal. Salvaţi de clopoţel.

14 victorii consecutive avea Olanda pînă aseară; era la două succese de recordul Germaniei (1985); ultima dată cînd batavii au lăsat puncte a fost în 2005, în Macedonia

ESTONIA - OLANDA    2-2
(Vasiliev 17, 56 - Robben 2, Van Persie 90+4)

ESTONIA: Pareiko - Jaager, Kruglov, Klavan, Piiroja - Lindpere (84 Kams), Vunk, Vasiliev, Dmitriev - Anier (55 Zenjov), Ojamaa (90+5 Reintam). Antr. T. Ruutli

OLANDA: Vorm - Janmaat, De Vrij (66 Bruma), Martins Indi, Willems (74 De Guzman) - Sneijder, Schaars, Strootman - Lens (66 Kuyt), Van Persie, Robben. Antr. L. van Gaal