INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  ISLANDA - CROAŢIA 0-0

VIDEO Zid de gheaţă! » Islanda a rezistat eroic, 0-0 cu Croaţia, evoluînd în zece aproape o repriză

Articol de - Publicat sambata, 16 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 16 noiembrie 2013 01:42

Oaspeţii au jucat la fel de modest ca şi în ultimele meciuri din preliminarii: o singură mare ocazie în 90 de minute

Un 0-0 nu e chiar rezultatul cu care să abordezi un retur la Zagreb. Mai ales cînd eşti un pitic în Europa, doar 320.000 de locuitori, şi în fotbal (locul 46 în ierarhia FIFA-Coca Cola). Dar Islanda poate fi mulţumită de ce a realizat aseară.

Click aici pentru VIDEO!

Echipa lui Lars Lagerback n-a reuşit să-şi creeze nici o ocazie în faţa marii favorite Croaţia. Dar a ridicat un adevărat zid de gheaţă în faţa oaspeţilor. Mai ales în repriza secundă, după ce i-a pierdut pe Sigthorsson (46), accidentat, şi pe O. Skulason, eliminat pentru un fault în situaţie de ultim apărător.

Mai multe griji decît Lagerback ar trebui să-şi facă omologul Niko Kovaci, aflat la debutul ca selecţioner. Croaţii au arătat la fel de rău ca şi în ultimele 4 meciuri din preliminarii, cînd n-au scos decît un punct. Au dominat, într-adevăr, dar în 90 de minute nu şi-au creat decît două oportunităţi mari şi late. Cea mai mare, o reluare de la 7-8 metri a lui Mandzukici, respinsă de portarul Halldorsson (54). Prea puţin pentru o victorie.

68 la sută a avut Croaţia posesie. Inclusiv la şuturi a dominat: 13-4 (6-1 cadrate)