INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  SEVILLA - JUVENTUS

FOTO Decizie bizară în Sevilla - Juventus » VAR-ul a ratat un fault evident: „Dacă nu s-a schimbat regulamentul, trebuia penalty”

FC Sevilla consideră că ar fi trebuit să primească un penalty în prelungirile primei reprize din disputa Juventus, manșa decisivă a semifinalei Europa League. În tur, cele două au remizat 1-1. +16   FOTO

Articol de - Publicat joi, 18 mai 2023 23:39 / Actualizat joi, 18 mai 2023 23:52

În prelungirile primei reprize de pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, Sevilla ar fi putut să primească o lovitură de la 11 metri.

„Piele de găină” pe Ramon Sanchez Pizjuan » Imnul celor de la Sevilla, cântat de peste 45.000 de fani
Sevilla - Juventus

Faza controversată în Sevilla - Juventus

Cuadrado a avut o intrare întârziată asupra lui Óliver Torres, a ratat complet mingea și s-a oprit cu talpa pe gheata adversarului.

Momentul contactului

„Centralul” Danny Makkelie nu a observat faultul. Incidentul a fost revăzut în camera VAR, dar nici Pol van Boekel nu a considerat că trebuie acordată o lovitură de pedeapsă. Pe buzele lui Makkelie s-a putut citi explicația: „A fost afară, a fost afară”.

Contactul a fost unul evident, iar reluările prezentate de televiziuni par să contrazică brigada din Țările de Jos.

Monchi, directorul sportiv al celor de la Sevilla, a răbufnit la pauză, într-o intervenție la Movistar: „E un fault și e în interiorul careului. Dacă nu au schimbat regulamentul între timp, trebuia să fie penalty. Din păcate, arbitrul a greșit, iar cei din camera VAR nu l-au avertizat”.

Și presa spaniolă s-a declarat contrariată de decizia lui Makkelie. Cei de la Mundo Deportivo au titrat: „Scandal pe Pizjuan! Sevilla a cerut un penalty evident”.

Haaland l-a insultat pe arbitrul meciului cu Real » Amenințat de Marciniak: „Repetă ce-ai spus și te dau afară!”

„Cutremur” în Portugalia » Benfica, Sporting, Porto, suspectate de fraudă fiscală și delapidare! La fel și Jorge Mendes