INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  CONFERENCE LEAGUE

Știm semifinalele Conference League » Mitriță și Lucescu au părăsit competiția. A mai rămas doar Valentin Cojocaru

Azi are loc manșa retur a „sferturilor” din Conference League » Mitriță și Lucescu forțează calificarea în „semifinale” // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 14 aprilie 2022 21:45 / Actualizat vineri, 15 aprilie 2022 00:55

Leicester - AS Roma şi Feyenoord - Marseille sunt semifinalele stabilite în Conference League, după deznodământul „sferturilor” încheiate  joi seara.

• Alex Mitriță și Răzvan Lucescu au ratat calificarea cu PAOK, după ce au pierdut și meciul retur cu Marseille, scor 0-1.
  • Valentin Cojocaru, portarul celor de la Feyenoord, s-a calificat în semifinalele competiției, după ce echipa lui a eliminat-o pe Slavia Praga
  • Semifinalele competiției vor avea loc pe 28 aprilie, respectiv 5 mai.
  • Finala Conference League se va disputa pe 25 mai, în Albania, la Tirana.

Știm semifinalele din Conference League

Joi seara s-au jucat cele patru meciuri din returul Conference League, iar Leicester, Marseille, AS Roma și Feyenoord sunt cele patru formații care au obținut biletele pentru penultimul act al competiției. Leicester – AS Roma şi Feyenoord – Marseille sunt semifinalele care se vor juca în dublă manșă pe 28 aprilie și 5 mai.

Mitriță și Lucescu, eliminați din Conference League

PAOK, echipa românilor Alexandru Mitriță și Răzvan Lucescu, nu a reușit să treacă de Marseille în sferturile de finală ale competiției. După ce în tur, în Franța, gazdele se impuseseră cu scorul 2-1, francezii și-au adjudecat și întâlnirea din Grecia, la limită, scor 1-0, și cu 3-1 la general merg mai departe în semifinale.

Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Dimitri Payet, în minutul 34. Alex Mitriță a început meciul în postura de rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 57.

PAOK - Marseille 0-1 (1-2 în tur)

PAOK - Marseille, echipele de start

PAOK: Paschalakis - Lyratzis, Ingason, Crespo, Vieirinha, Kurtic, Douglas, Tsingaras, Biseswar, A. Zivkovic, Akpom
Antrenor: Răzvan Lucescu

Marseille: Mandana - Saliba, Caleta-Car, Luan Peres, Lirola, Rongier, Guendouzi, Gueye, Harit, Payet, Bakambu
Antrenor: Jorge Sampaoli

Feyenoord a obținut calificarea în Cehia

După 3-3 în Țările de Jos, Feyenoord, cu Valentin Cojocaru pe banca de rezerve, a obținut calificarea în deplasare, pe terenul Slaviei Praga. Oaspeții au deschis rapid scorul, în minutul 2, dar s-au văzut egalați destul de repede. După pauză, aceștia nu au mai cedat inițiativa și au mai marcat de două ori, mergând în semifinale după 6-4 la general. În penultimul act își vor testa forțele în compania celor de la Marseille.

Slavia Praga - Feyenoord 1-3 (3-3 în tur)

Slavia Praga - Feyenoord, echipele de start

Slavia Praga: Mandous - Bah, Ousou, Kacharaba, Dorley - Traore, Talovyerov - Schranz, Lingr, Olayinka - Sor
Antrenor: J. Trpisovsky

Feyenoord: Marciano - Geertruida, Trauner, Senesi, Malacia - Toomstra, Aursnes, Kokcu - Nelson, Dessers, Sinisterra
Antrenor: A. Slot

Mourinho s-a răzbunat pe Bodo Glimt

AS Roma a pierdut manșa tur cu Bodo Glimt, scor 1-2, dar și-a adjudecat categoric returul, scor 4-0, și în urma rezultatului obținut s-a calificat fără emoții în semifinalele Conference League. Abraham a deschis scorul după doar șase minute, iar Zaniolo, cu un hat-trick, a risipit orice speranțe pentru norvegieni.

AS Roma - Bodo Glimt 4-0 (1-2 în tur)

AS Roma - Bodo Glimt, echipele de start

AS Roma: Patricio - Mancini, Smalling, Ibanze - Karsdorp, Cristante, Mkhitarayan, Pellegrini, Zalewski - Zaniolo - Abraham
Antrenor: J. Mourinho

Bodo Glimt: Khaikin - Sampsted, Moe, Hoibraten, Wembangomo - Vetlesen, Hagen, Saltnes - Koomson, Espejord, Solbakken

Leicester, calificare cu emoții

După o remiză albă la partida tur, Leicester a întors-o pe PSV și, cu două goluri marcate pe final, s-a calificat în „semifinalele” Conference League, acolo unde se va duela cu AS Roma.

PSV - Leicester 1-2 (0-0 în tur)

PSV - Leicester, echipele de start

PSV: Mvogo - Junior, Teze, Andre Ramalho, Max - Sangare, Gotze, Gutlerrez - Gakpo, Zahavi, Veerman
Antrenor: R. Schmidt

Leicester: Schmeichel - Ricardo Pereira, Fofana, Evans, Castagne - Maddison, Tielemans, Dewsbury-Hall - Albrighton, Iheanacho, Barnes
Antrenor: B. Rodgers

VIDEO Conferință de presă Răzvan Lucescu, înainte de PAOK - Marseille

Citește mai multe știri din fotbalul internațional

Meciurile retur din sferturile Europa League » Atalanta lui Mihăilă deschide seara europeană

Președintele lui Atletico Madrid, ripostă la adresa lui Guardiola: „Toată lumea a văzut asta!”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”