INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  AKTOBE - SEPSI 0-1, 1-2 LA GENERAL

VIDEO Fantastica Sepsi! Ciobotariu continuă parcursul excepțional din Conference League și îi califică pe covăsneni în play-off

Sepsi s-a calificat în play-off-ul Conference League, după ce a învins-o cu 1-0 pe Aktobe în manșa secundă din turul III preliminar. Fusese 1-1 în tur.

Articol de - Publicat joi, 17 august 2023 21:01 / Actualizat joi, 17 august 2023 21:02

• Sepsi va juca în play-off cu Bodo/Glimt, liderul din campionatul Norvegiei, care a trecut de Pyunik cu 6-0 la general (AICI, prezentarea adversarului)
  • Turul dintre Sepsi și Bodo/Glimt se va juca la Sf. Gheorghe, pe 24 august. Manșa decisivă este programată în Norvegia, pe 31 august

Sepsi continuă să scrie istorie

La mare distanță de casă, peste 2.500 de kilometri, Sepsi a jucat cel mai important meci din istoria ei europeană, manșa secundă a turului III preliminar Conference League împotriva celor de la Akobe. După 1-1 săptămâna trecută la Sfântu Gheorghe, covăsnenii au pornit cu șansa a doua în returul cu kazahii în tentativa de a ajunge în premieră în play-off-ul competiției.

Pentru Sepsi urmează testul suprem » Adversar infernal în play-off-ul Conference League! I-a administrat lui Mourinho o umilință istorică
SEPSI

Activi, dar impreciși la finalizare

În fața unui stadion plin, presiunea calificării s-a resimțit la ambele echipe, care au practicat un joc la siguranță în primul sfert de oră. După aceea, trupa lui Liviu Ciobotariu a trecut peste trac și a început să-și domine adversara. Iar primele avertismente au venit de la Ciobotariu și Safranko, ambii cu șuturi blocate de fundașii lui Aktobe.

Replica kazahilor a venit în minutul 29, când apărarea lui Ciobotariu a dormit pe ea, China a profitat și a șutat spre poartă, dar Niczuly s-a întins superb și a scos de sub transversală. A fost momentul care a dezghețat partida. Din acea clipă, ambele echipe parcă au uitat ce înseamnă apărarea și s-au axat numai pe faza ofensivă, un joc pe contre.

Ștefănescu (35) a șutat slab din voleu, apoi Alimi a ratat cea mai mare ocazie a reprizei. Safranko a scăpat singur cu portarul, dar a fost blocat de portarul Pokatilov, mingea a sărit la Alimi în afara careului, care a încercat să lobeze balonul, mult peste poartă însă. Repriza s-a încheiat apoi cu „torpila” lui Santana din unghi, pe lângă poarta lui Niczuly.

Salvatorul Păun

Partea secundă a început în aceeași notă, iar Aktobe a încercat să deschidă scorul prin Samorodov, din nou Niczuly a fost la post. Replica covăsnenilor a venit imediat, prin Alimi, a cărui execuție cu interiorul din afara careului a trecut razant pe lângă vinclu.

Din nou au urmat minute de presiune intensă a românilor. Păun (61) a trimis o „rachetă” de la 30 de metri, Pokatilov a fost din nou imbatabil.

Portarul lui Aktobe nu a avut însă ce să mai facă 5 minute mai târziu, la lovitura de cap a aceluiași Păun, venită după o centrare perfectă a lui Ștefănescu din corner. 1-0 pentru Sepsi, care la acest scor era calificată.

Au urmat minute de suferință pentru trupa lui Ciobotariu, Sepsi a fost înghesuită în propriul careu, apărarea covăsneană nu a cedat și a reușit să păstreze poarta intactă. Sepsi produce surpriza și o elimină pe Aktobe, calificându-se în play-off-ul competiției.

FINAL. Aktobe - Sepsi 0-1 (1-2 la general)

Nordsjaelland - FCSB 2-0 » Vicecampioana României spune adio cupelor europene
Nordsjaelland - FCSB 2-0 (2-0 LA GENERAL)
  • Final de meci, Sepsi se califică în play-off!
  • min. 90+1: Ciobotariu schimbă iar: intră Rondon, iese Safranko. Apoi, Francisco Junior îi ia locul lui Rodrigues.
  • min. 80: Pierderi mari pentru Sepsi. Se accidentează Ștefănescu și Matei, astfel intră pe teren Ion Gheorghe și Varga.
  • min. 66: GOOOOL! Ștefănescu trimite fabulos din corner, iar Nicolae Păun înscrie cu o lovitură de cap plasată la scurt. La acest scor, trupa lui Ciobotariu e calificată în play-off.
+1 FOTO
  • min. 61: Nicolae Păun lansează o „rachetă” de la 25 de metri, Pokatilov îi salvează pe kazahi. Cu câteva secunde mai devreme, Safranko, împins ușor, ceruse penalty.
  • min. 60: Prima înlocuire la Sepsi - intră Aganovic, iese Alimi.
  • min. 59: Elder Santana scăpa singur cu Niczuly dacă Bălașa nu intervenea providențial. Dumitrescu pierduse posesia.
  • min. 54: Din „căciulă”, Alimi caută vinclul. Balonul trece puțin pe lângă.
  • min. 52: Centrarea lui Andres Dumitrescu se oprește în bară.
  • min. 47: Prima ocazie a reprizei secunde îi aparține lui Samorodov, care se desprinde în flancul stâng. Niczuly are o priză bună.
  • Start în repriza secundă. Nicio schimbare la pauză.

• Pauză în Kazahstan.
  • min. 45: Tremurăm la un atac extrem de periculos al gazdelor. Din fericire, Elder Santana nu cadrează o torpilă din marginea lui „6”.
  • min. 42: Ocazie mare pentru Sepsi. Safranko scapă singur cu Pokatilov, e blocat, portarul lui Aktobe e mult ieșit din poartă și Alimi poate profita, numai că albanezul covăsnenilor nu prinde poarta din afara careului.
  • min. 35: Oportunitate Sepsi - Ștefănescu trimite slab din voleu, Pokatilov reține fără probleme.
  • min. 29: Cea mai mare ocazie a meciului de până acum e ratată de China: finalizare din câțiva metri, Niczuly e providențial și scoate de sub transversală!
  • min. 29: Sepsi e echipa superioară în aceste momente. Ne lipsesc sclipirile din ultima treime
  • min. 22: O acțiune ceva mai hotărâtă a lui Aktobe, încheiată de Samorodov cu un șut trimis mult peste poartă.
  • min. 18: Sepsi crește tempo-ul. Safranko își păcălește doi adversari la marginea careului, însă, la fel ca Ciobotariu, trage într-un fotbalist al lui Aktobe.
  • min. 17: Denis Ciobotariu pătrunde cu viteză din flancul drept în centru, încearcă să șuteze în forță, dar e blocat.
  • min. 10: Duelul e echilibrat, nicio ocazie importantă în primele 10 minute.
  • min. 1: A început meciul. Stadionul lui Aktobe, de 13.200 de locuri, e arhiplin! Transmisiunea lasă de dorit, nu e de cea mai bună calitate.

Aktobe - Sepsi. Echipele de start:

AKTOBE: Pokatilov - Kassym, Iashin, Shomko - China, Raickovic, Strumia, Tanzharikov - Baytana, Elder Santana, Samorodov
REZERVE: Lobantsev, Mambetzhanov - Rudoselskiy, Gadrani, Zhumabek, Kybyray, Niangbo, Filipovic, Ghnayem, Izbassarov, Izotov
ANTRENOR: Andrey Karpovich

SEPSI: Niczuly - D. Ciobotariu, M. Bălașa, Ninaj, A. Dumitrescu - N. Păun, Rodriguez - Ștefănescu, Alimi, C. Matei - Safranko
REZERVE: D. Moldovan, Gedo - I. Gheorghe, Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, A. Nistor, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

STADION: Central Aktobe
ARBITRU: Daniele Chiffi (Italia)

UPDATE, ora 17:30. Sepsi a ajuns la stadion

A csapat megérkezett a stadionhoz! / Echipa a sosit la stadion! FK Aktobe 🆚️ Sepsi OSK 🏆UEFA / Konferencia Liga / Conference League ⏰17.08.2023 - 19:00

Posted by Sepsi OSK on Thursday, August 17, 2023

UPDATE, ora 17:15. Cum arată gazonul din Kazahstan

UPDATE, ora 17:10. Cum arată vestiarul lui Sepsi

VIDEO. Toate detaliile înainte de Aktobe - Sepsi:

Mai multe articole din Conference League:

Farul e în play-off-ul Conference League! Când și cu cine va juca trupa lui Hagi
Flora Tallinn - Farul 0-2 (0-5 la general)

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”