INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  ROMÂNIA - FRANŢA 0-0

“Au jucat fantastic!”

Articol de , - Publicat marti, 10 iunie 2008 00:00

Piţurcă s-a declarat mulţumit de rezultatul meciului cu Franţa şi de jocul tactic extraordinar făcut de elevii săi.

– Domnule Piţurcă, 0-0 cu Franţa. Vă mulţumeşte acest rezultat?
– Important este că nu am pierdut. Rezultatul este unul echi­tabil. Sînt mulţumit, chiar dacă, poate, am fi putut mai mult pe faza de atac. Mi-aş fi dorit să cîştigăm, dar atît am putut! Punctul ăsta e foarte bun!

– Nu le-am dat deloc spaţii francezilor.
– Asta ne-am şi propus. Am lucrat mult înaintea acestei par­tide, iar de la sosirea în Elveţia ne-am pregătit foarte mult tactic. În plus, i-am stu­diat video şi, practic, nu a rămas nici un a­mănunt neş­tiut de­spre tot an­grenajul echipei, dar şi despre fiecare jucător fran­cez în par­te. Băieţii au evoluat tactic for­midabil şi au făcut un meci extra­ordinar.

– Totuşi, în atac nu ne-am creat foarte multe situaţii de a marca.
– Din păcate, nu am avut pros­peţime şi limpezime în faţa porţii. A fost destul de cald, iar în ultimele zece zile ne-am pregătit mai mult pe ploaie.

“Nu avem timp să sărbătorim!”
– De ce l-aţi schimbat pe Mutu? Aţi fost nemulţumit de evoluţia lui?
– Adi a venit după o perioadă de două săptămîni în care nu s-a pregătit deloc. Pentru el, important este că a stat 75 de minute pe teren şi vă garantez că începînd de la meciul cu Italia, veţi vedea alt Mutu!

– Urmează partida cu Italia, cum va fi?
– Trebuie să uităm cît mai repede meciul cu Franţa! Nu avem timp să ne bucurăm pentru punctul obţinut! Urmează o întîlnire extrem de importantă, în care trebuie să obţinem cel puţin un punct. Mai avem două meciuri de tras pentru a ne califica!

Citește și:
Jucătoarea-fotomodel a fost învinsă dramatic la Australian Open » Și iubitul de pe locul 55 ATP a fost eliminat
Tenis
Jucătoarea-fotomodel a fost învinsă dramatic la Australian Open » Și iubitul de pe locul 55 ATP a fost eliminat
Gigi Becali i-a anunțat plecarea de la FCSB: „La revedere! Să-mi dea 200.000 de euro pe el”
Europa League
Gigi Becali i-a anunțat plecarea de la FCSB: „La revedere! Să-mi dea 200.000 de euro pe el”
Germanii s-au îngrămădit să cumpere noul model Dacia: „Dramatic!”
Noutati auto
Germanii s-au îngrămădit să cumpere noul model Dacia: „Dramatic!”
Titi Aur și-a scos la vânzare vila de 800.000 de euro: „5 dormitoare, piscină acoperită, saună, grădină” » În ce oraș din România se află
Altele
Titi Aur și-a scos la vânzare vila de 800.000 de euro: „5 dormitoare, piscină acoperită, saună, grădină” » În ce oraș din România se află
SURPRIZĂ Puternica familie Dayan din Israel scoate la vânzare un palat din centrul Bucureștiului
Profit.ro
SURPRIZĂ Puternica familie Dayan din Israel scoate la vânzare un palat din centrul Bucureștiului
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (48)
 •  11 Iunie 2008, 14:04

Stie cineva de ce Franta e pe locul 2 si Romania pe 3 ?

 •  10 Iunie 2008, 12:03

Si Codrea nu intra? Nesu ce pazeste? Sapunaru nu, ca asta urca in atac.

 •  10 Iunie 2008, 11:32

Urmeaza meciul cu Italia in care Cocis va fii inlocuit cu Moti, Mutu cu Ghionea si Daniel Niculae cu Radu Stefan!

Vezi toate comentariile (48)
Comentează