INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  ADVERSARI

Cum se prezintă adversarii pentru CE 2012 » Au început bine

Articol de - Publicat vineri, 05 martie 2010 00:00

Cu excepţia Franţei, ceilalţi rivali ai României la calificare au obţinut victorii, între care se detaşează cea a Bosniei contra Ghanei

FRANŢA - SPANIA 0-2 Slab

Marea favorită a grupei noastre pentru CE 2012 a fost călcată în picioare de Spania, 0-2. Primul eşec suferit pe teren propriu de Franţa în faţa ibericilor după 42 de ani! Depăşiţi la orice capitol, "cocoşii" au arătat lacune în toate compartimentele şi au decepţionat teribil. Fanii l-au fluierat iar copios pe Raymond Domenech, cerîndu-i demisia. Mai mult, deputatul Francois-Michel Gonnot a solicitat o intervenţie politică pentru schimbarea selecţionerului.

Fără Gallas şi Benzema, francezii nu au reuşit nici măcar un presing minim, lăsîndu-i pe iberici să-şi facă jocul de posesie. "Au avut o defensivă agitată, un mijloc dezarticulat şi un atac fără idei, cu Anelka şi Henry slabi, ultimul fiind vinovat la primul gol şi înlocuit după 64 de minute. Şi nu şi-au creat decît o singură mare ocazie în final, prin Malouda", a acuzat L'Equipe.

"Spania a dat o lecţie de fotbal Franţei, ce a oferit imaginea unei echipe împotmolite în propriile slăbiciuni. Deşi n-a evoluat la capacitate maximă, campionii europeni au fost mult superiori"
Cotidianul L'Equipe

BOSNIA - GHANA 2-1 Bine

Debut OK pentru Susici
Una dintre marile rivale ale "tricolorilor" pentru calificarea la Euro 2012 a realizat, în schimb, un rezultat remarcabil miercuri. La prima partidă cu Safet Susici selecţioner, Bosnia a depăşit Ghana cu 2-1, vicecampioana Africii şi calificată la Mondialul din Africa de Sud. Şi nu oricum, ci revenind la Sarajevo de la 0-1, prin golurile lui Ibisevici şi Pianici. Ghanezii, care n-au putut conta pe nouă jucători, accidentaţi, deschiseseră scorul graţie lui Muntari.

ARMENIA - BELARUS 1-3 Bine

I-au bătut pe fraţii Karamian
Şi Belarus a bifat un triumf în testul de miercuri. Echipa lui Stange s-a impus cu 3-1 în Armenia, pentru care Artiom Karamian a jucat titular, iar Arman a intrat în repriza secundă. După 1-1 la pauză (gol Putsila), Hleb şi Rodionov au rezolvat meciul. Regizorul bielorus a dezvăluit că din vară nu va mai fi coleg cu Marica la Stuttgart. "Nu mai vreau să lucrez cu antrenorul Gross", a spus Hleb, doar împrumutat de FC Barcelona pînă la finele sezonului.

ALBANIA - IRLANDA DE NORD 1-0 Bine

Periculoşi la Tirana
Albania nu va fi uşor de întrecut la Tirana. O dovedeşte amicalul cu Irlanda de Nord, pe care selecţionata lui Josip Kuze a învins-o cu 1-0. Golul lui Skela, direct din lovitură liberă, a făcut diferenţa în faţa unei echipe care, în calificările CM 2010, a bătut Polonia şi Slovenia, remizînd în Cehia. "Am fost foarte impresionat de albanezi. Chiar au jucat excelent în prima repriză, au pasat bine, şi-au creat ocazii", a zis Worthington, selecţionerul nord-irlandezilor.