INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  INEDIT

Fani de vînzare! » Ofertă-şoc pe eBay: închiriat suporteri pentru turneul final

Şi ea ar putea fi la Euro.
Şi ea ar putea fi la Euro. "Your team here" (Echipa ta e aici) scrie pe tricoul frumoasei belgiene. Aşa se promovează fanii fără frontiere // Foto: Kristof Massenhove

Articol de - Publicat luni, 04 iunie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 03 iunie 2012 20:46

Un grup de 15.000 de belgieni s-a scos la licitaţie, oferindu-se să susţină, contracost, orice ”naţională” calificată la Euro. Banii strînşi vor fi donaţi Unicef.

Belgia nu s-a calificat la Euro 2012, dar fanii "diavolilor roşii" nu vor să rateze turneul final din Polonia şi Ucraina. Aşa că s-au transformat în mercenari, căutînd echipe interesate să le cumpere serviciile. S-au scos la licitaţie pe site-ul eBay şi aşteaptă ofertele pînă pe 7 iunie, preziua debutului competiţiei!

"Dacă nu sîntem la Euro ne-am gîndit să ne vindem suporterii. Am creat un grup pe facebook şi deja am adunat 15.000 de înscrişi", a mărturisit Lieven Scheire, autorul iniţiativei, un actor de cabaret. Cel mai bun preţ a fost oferit de un ucrainean.

"N-avem preferinţe, doar să nu ne îmbrăcăm în portocaliu. Totul este în scopuri caritabile, deci i-am putea susţine şi pe olandezi chiar dacă am strîmba puţin din nas", explică Lieven.

Banii strînşi vor fi donaţi către Unicef pentru finanţarea şcolilor de urgenţă: "Noi vrem să ajutăm astfel la construirea de şcoli în locurile sărace de pe glob sau cele distruse de război".

350 de euro la Mondial
Suporterii asigură că nu-şi vor încuraja favoriţii de adopţie doar virtual. La Mondialul din 2010 grupul de mercenari belgieni a fost cumpărat de Honduras cu 350 de euro. "Ne-am îmbrăcat toţi în alb şi în albastru, ne-am achiziţionat steaguri, eşarfe şi trompete. Am învăţat să cîntăm chiar şi imnul naţional. Apoi am mers cu toţii în La Gantoise, unde i-am susţinut în piaţă, în faţa ecranelor", a povestit Lieven.

"Ar fi fantastic să purtăm tricoul azzurro al Italiei la acest turneu. Pentru că iubim spaghetele şi orezul" (Lieven Scheire, şeful grupului de fani belgieni)

Citește și:
Droguri în microbuzul cu suporterii lui PAOK » Șoferul, sub influența substanțelor interzise
Campionate
Droguri în microbuzul cu suporterii lui PAOK » Șoferul, sub influența substanțelor interzise
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Gest violent la adresa jurnaliștilor al unui suporter de la PAOK, în fața Spitalului din Timișoara
Europa League
Gest violent la adresa jurnaliștilor al unui suporter de la PAOK, în fața Spitalului din Timișoara
„Papagalii încep să sară din nou” » Gata cu amabilitățile: Elias Charalambous a ieșit la atac
Europa League
„Papagalii încep să sară din nou” » Gata cu amabilitățile: Elias Charalambous a ieșit la atac
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Profit.ro
EXCLUSIV FOTO Sora mai mare a lui George Becali, Domnica Geambazi, intră pe piața imobiliară
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (5)
ingu
ingu  •  04 Iunie 2012, 18:36

In oferta asta intra si boxe ? Sau nu ofera decat live ?

had3s89
had3s89  •  04 Iunie 2012, 16:47
Postat de olteanftw pe 04 Iunie 2012, 09:14

Sa apeleze si Dinamo la ei =))))))))))))))

oltene, n-aveti nici 5% suporteri cati are dinamo. in 2000 la finala cupei ati fost 5000 si noi 50.000. vai de voi de prazari !

raul4steaua
raul4steaua  •  04 Iunie 2012, 09:52

Borcea unde esti tata? Hai sa vezi super oferta asta, daca ii inchiriezi pe astia te poti lauda si tu ca umpli dugheana aia de stadion meci de meci.

Vezi toate comentariile (5)
Comentează