INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  PORTUGALIA - SPANIA, MIERCURI, ORA 21.45, ÎN DIRECT PE TVR1 ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Fondiştii » Armada Roja a jucat cu 22.570 de minute mai mult decît rivala lusitană

Sergio Ramos (în săritură) şi Xavi Hernandez sau El Clasico Real Madrid - Barcelona unit pentru Spania // Foto: Reuters

Articol de - Publicat marti, 26 iunie 2012 00:00 / Actualizat luni, 25 iunie 2012 21:44

Spaniolii îşi fac griji: sînt mai obosiţi decît portughezii, au timp mai scurt de refacere şi au călătorit mai mult la Euro.

Ziariştii spanioli tot calculează în ultimele zile şi nu sînt prea fericiţi cu cifrele pe care le descoperă. Pentru că toreadorii lui Del Bosque încep meciul de mîine în dezavantaj.

Au trei probleme de surmontat.

1. Mai multe meciuri.
Roş-galbenii au strîns pe teren 93.743 de minute în 2011-2012, în timp ce lusitanii au doar 71.173! Diferenţa este de 22.570 de minute!

Nu mai puţin de 14 spanioli, dintre care opt titulari, au depăşit 4.000 de minute. Cîţi portughezi? Cinci! Cristiano Ronaldo e lider detaşat: 5.692 de minute.

2. Drumuri mai lungi la Euro.
În ultimele cinci zile, Xavi şi coechipierii săi au călătorit 6.224 de kilometri cu avionul, de la cartierul general din Polonia (Gniewino) pînă la Doneţk, oraşului "sfertului" şi al semifinalei. Adversarii, 3.808 km într-o săptămînă.

3. Mai puţin timp pentru recuperare.
S-a plîns chiar Del Bosque: "Avem un mic handicap. Două zile de pauză în minus faţă de portughezi înseamnă ceva. Sper totuşi să nu fie decisiv".

Un turc pentru iberici. Webb la finală?
Derbyul iberic din semifinalele Euro va fi arbitrat de turcul Cakir. A doua zi, la Germania - Italia, şeful brigăzii va fi francezul Lannoy. Iar pentru finală, favoriţi ar fi englezul Webb (a condus şi ultimul act la CM 2010) şi slovenul Skomina. Italianul Rizzoli şi portughezul Proenca depind de rezultatele "naţionalelor" în semifinale.

250 de meciuri complete au evoluat spaniolii într-un sezon întreg în plus faţă de adversarii lor de mîine

476 de minute mai mult decît acum (94.219) jucaseră spaniolii înaintea semifinalei de la CM 2010 şi totuşi i-au învins cu 1-0 pe nemţi