INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  ADVERSARI / FRANŢA - BELARUS 0-1

Franţa, învinsă pe propriul teren de Belarus » Parisul ocupat

Articol de - Publicat sambata, 04 septembrie 2010 00:00

La debutul oficial al lui Blanc, echipa experimentală a Franţei a dezamăgit din nou şi a clacat în final, aruncînd în aer grupa. Marţi, la Minsk, ne aşteaptă un adversar supermotivat

Cu patru "cocoşi" debutanţi într-un meci oficial, trupa lui Blanc a făcut greu tranziţia de la Mondiale, părînd că a rămas cu sechele după trauma sud-africană. Lipsa conducătorului de joc s-a simţit şi Franţa nu a creat pericole în careul bielorus decît la cornere. Cele două lovituri de cap trimise de Remy şi Diaby n-au nimerit însă ţinta într-o primă repriză de luptă, în care Jevnov nici nu a avut ce apăra. Abia cu cîteva secunde înaintea pauzei, Malouda a prins un şut sănătos de la 25 de metri, primul cadrat!, însă insuficient ca să modifice tabela.

Aşa că Belarus a intrat cu scorul alb la vestiare. Pentru că s-a aşezat bine în teren, a blocat culoarele şi, condusă de Aleksandr Hleb, proaspăt mutat la Birmingham, s-a apropiat de cîteva ori ameninţător de poarta lui Lloris. Dar i-au lipsit precizia şi scînteia la finalizare.

Jevnov, bun şi norocos
Francezii au revenit mai montaţi şi mai inspiraţi după odihnă. Şi au apărut şi ocaziile: Menez, şut respins de Jevnov, şi mai ales Hoarau, reluare peste bară din careul mic! Apoi, M'Vila a căutat o breşă la colţul scurt din afara careului. Jocul s-a animat şi oaspeţii nu au stat pasivi. Rodionov a păcălit ieşirea la ofsaid a defensivei "albaştrilor" şi s-a uluit singur cu Lloris, trăgînd alături. Hoarau a ratat din nou, şi cu capul, iar golul lui Malouda a fost corect anulat pentru ofsaid (63). Cu 70.000 de fani în spate, presiunea s-a mărit. Blanc s-a întors la formula cu 2 atacanţi abandonată după ieşirea lui Remy, mizînd pe Saha. Nici Valbuena nu l-a putut surprinde printr-un lob pe Jevnov şi aici s-a oprit seria oportunităţilor franceze.

Inspiraţia lui Stange
Dar golul a picat în partea cealaltă. Stange a mutat inspirat cu Kisliak. Mijlocaşul de la Dinamo Minsk, servit de Viaceslav Hleb, l-a executat pe Lloris cu un şut sub bară. Al doilea gol în "naţională" pentru Kisliak, la faza creată de degajarea greşită a lui Clichy. Gameiro a irosit egalarea la ultima fază şi la Paris s-a făcut frig şi beznă. La Minsk, ne aşteaptă marţi un meci de foc. Ce grupă nebună!

FRANŢA - BELARUS        0-1
(Kisliak 86)
FRANŢA: Lloris - Sagna, Rami, Mexes, Clichy - Menez (69 Saha; 80 Gameiro), M'Vila, Diaby, Malouda - Hoarau, Remy (34 Valbuena). Antr: L. Blanc
BELARUS: Jevnov - Şitov, Omelanciuk, Martinovici, Iurevich - Tigorev, Kulchy - Rodionov (85 Kornilenko), A. Hleb, V. Hleb - Kutuzov (75 Kisliak). Antr: B. Stange
A arbitrat William Collum (Scoţia)

Remy şi Saha accidentaţi
Blanc a schimbat sistemul de joc încă din prima repriză. Selecţionerul francez a fost obligat de accidentarea lui Remy din minutul 34 să renunţe la un atacant. Noul jucător al lui Marseille a suferit o leziune la aductori şi i-a cedat locul colegului său de la OM, Valbuena, şi "cocoşii" au trecut la 4-2-3-1. N-a fost departe ca-n acelaşi timp să iasă şi M'Vila, lovit dur la gamba dreaptă. Dar închizătorul lui Rennes a schimbat ghetele şi a continuat. În repriza a doua, s-a accidentat şi Saha, care a rezistat 11 minute, acuzînd probleme la genunchiul drept.

ADVERSARI CE 2012 / Luxemburg - Bosnia    0-3 Zece minute de foc
Bosnia a intrat în confruntarea din Luxemburg cu motoarele turate la maximum. Iar în numai 10 minute (6-16) a rezolvat problema victoriei. Ibricici, Pjanici, din lovitură liberă, şi Dzeko au profitat de naivitatea apărării gazdelor şi au dus scorul la 3-0. Cu punctele deja în buzunar, oamenii lui Safet Suşici au avut grijă în primul rînd să închidă culoarele spre propria poartă şi au căutat să-şi majoreze avantajul pe contraatac. Dar nu s-a mai întîmplat nimic. Cel mai aplaudat jucător de pe teren a fost Pjanici, revenit aseară în ţara care l-a adoptat în perioada războiului din Bosnia şi pentru a cărei "naţională" de juniori a şi evoluat. (Aurelian Botezatu)

LUXEMBURG - BOSNIA    0-3
(Ibricici 6, Pjanici 12, Dzeko 16)
LUXEMBURG: Joubert - Kintziger, Hoffmann, Janisch, Schnell - Mutsch, Peters, Bettmer (86 Laterza), Gerson - Bensi (46 Kitenge), Collette (76 Da Motta). Antr. L. Holtz
BOSNIA: Hasagici - Mujdza, Nadarevici, Spahici, Lulici - Rahimici (67 Jahici) - Ibricici (72 Medunjanin), Misimovici, Pjanici (78 Zec) - Ibisevici, Dzeko. Antr. S. Suşici

A arbitrat Viaceslav Banari (Moldova)

Grupa H / PORTUGALIA - CIPRU 4-4 Nebunie fără Ronaldo
Cipru a încheiat seara marilor surprize în Europa, reuşind un halucinant 4-4 contra Portugaliei, la Guimaraes! Fără selecţionerul Queiroz, suspendat 6 luni, dar şi fără liderul Ronaldo, lusitanii au fost conduşi de două ori pe tabelă. În minutul 11 era deja 1-2, însă la pauză s-a intrat cu remiză. La fel de nebun a fost primul sfert de oră după reluare. Danny şi Manuel Fernandez au întors la 4-3 şi păra că situaţia s-a rezolvat. Nani şi Liedson au ţintit barele şi ciprioţii au dat lovitura în final, Avraam profitînd de gafa lui Eduardo. (Daniel Scorpie)