INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  REGULAMENT

Platini modifică regulamentul la Euro » ”Galbenele” dispar!

Articol de - Publicat joi, 24 mai 2012 00:00 / Actualizat miercuri, 23 mai 2012 22:30

Jucătorii nu vor fi suspendaţi pentru finală din cauza avertismentelor. Cartonaşele galbene sînt şterse după semifinale! Se stă doar la "roşu"

Michel Platini vrea un turneu final cît mai spectaculos. Şi mai ales o finală în care suporterii să-şi vadă la lucru favoritele în cea mai bună componenţă, nu cum s-a întîmplat în Ligă, unde cumulul de galbene le-a împiedicat pe Bayern şi Chelsea să-şi alinieze toate vedetele. Drept urmare, preşedintele UEFA a umblat la regulamentul de disputare al Euro 2012, operînd două modificări:

- Cartonaşele galbene nu se mai şterg doar după faza grupelor, ci şi la sfîrşitul semifinalelor. Rămîn suspendaţi doar jucătorii eliminaţi cu roşu direct sau pentru două "galbene" încasate în penultimul act al competiţiei.
- Dacă echipele care se întîlnesc în ultima etapă a grupelor ajung la egalitate perfectă (puncte, golaveraj) la finalul timpului regulamentar, calificata nu se mai decide prin tragere la sorţi. Se dispută prelungiri şi, dacă e cazul, lovituri de departajare.

15 zile mai sînt pînă la startul turneului final din Polonia şi Ucraina (8 iunie)

4 jucători vor fi supuşi testelor antidoping după meciuri, şi nu doi, ca pînă acum

Comentarii (7)
flaviulucianr
flaviulucianr  •  24 Mai 2012, 12:49
Postat de flaviulucianr pe 24 Mai 2012, 12:39

daca nu se face departajarea nici dupa prelungiri (putin probabil) cred ca, conteaza inclusiv numarul de goluri inscrise la penalty-uri (care si mai putin probabil poate sa fie identic, aproape imposibil)....iar in aceasta ultima situatie, cred ca in cele din urma se va aplea la tragerea la sorti ca pana acum....in orice caz in loc sa avem un numar mai mare de grupe cu egalitate perfecta, se poate reduce cu acest criteriu pana aproape de zero, sansele la asa ceva

ar fi tostusi o problema, echipele care nu sunt in lupta pentru accederea in sferturi ,,sa lase" pana la urma meciul echipei interesate, in prelungiri, sau chiar la penalty-uri la un scor neverosimil...numai bine....ideal e ca echipele implicate in lupta pentru accederea in sferturi sa isi dispute acest ultim meci din grupe intre ele...atunci sunt sigur ca va fi un meci spectaculos si plin de suspans

flaviulucianr  •  24 Mai 2012, 12:39
Postat de kily pe 24 Mai 2012, 12:28

si daca in urma rezultatelor din ultima etapa, cate doua echipe din acele doua meciuri (dar nu adversare directe) raman la egalitate perfecta, ce se intampla? se intalnesc a doua zi sa joace prelungiri?!

flaviulucianr  •  24 Mai 2012, 12:35
Postat de flaviulucianr pe 24 Mai 2012, 12:24

daca vor fi la egalitate perfecta, 2 echipe care nu joaca intre ele in ultima etapa, vor fi prelungiri in ambele meciuri si vor conta golurile inscrise in prelungiri, sau chiar la penalty-uri banuiesc, daca e cazul..daca vor fi 3 echipe, banuiesc ca la fel, vor fi prelungiri in ambele meciuri(care bineinteles ca in ultima etapa se vor disputa la aceeasi ora)..numai bine..e mai buna decizia aceasta decat tragerea la sorti..va fi mai spectaculos totul..desi cu, cartonasele galbene luate in semifinale, e un pic problematic, intrucat pot fi doua dispute destul de tari cu destule faulturi, probabil (sper sa ma insel), avand in vedere ca pot primii teoretic galben toti jucatorii de pe teren

fara a fi suspendat pentru finala...e cu doua capete posibile, totus, jucatorii s-ar putea sa nu riste cu intrari numeroase (acelasi jucator) sau intrari dure, pentru ca oricand galbenul se poate transforma in rosu...insa in acelasi timp din cauza numeroaselor fragmentari ale jocului, din cauza faulturilor ,,mai usoare" s-ar putea sa nu avem semifinale prea spectaculoase