INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  FRANŢA - ROMÂNIA 2-0

Selecţionerul nu ia o decizie drastică în cazul lui Marica » Nu e ca la Mutu

Articol de - Publicat luni, 11 octombrie 2010 00:00

Atacantul lui Stuttgart va mai fi chemat la "naţională" dacă dovedeşte că e în formă la echipa de club

Răzvan Lucescu nu a luat încă vreo decizie drastică în ceea ce îl priveşte pe Marica. Dezamăgit de comportamentul jucătorului său, dar şi de declaraţiile acestuia dinainte şi după meciul cu Franţa, selecţionerul e decis să acţioneze în funcţie de forma lui Marica.

Mai precis, dacă joacă la echipa de club şi dă randament, vine şi la "naţională". În caz contrar, lasă locul altora.

Şi-a acuzat colegii, l-a enervat pe Răzvan
Marica a terminat meciul nervos. A declarat că s-a pierdut calificarea, că nu se simte ieşit din formă şi că nu sîntem o echipă care atacăm în valuri, de aceea are doar un gol în ultimele 12 meciuri jucate. Şi că oamenii din teren, în prima repriză, au fost fricoşi.

Atitudinea fotbalistului l-a dezamăgit pe selecţioner. "Asta e lipsă de respect faţă de toţi ceilalţi din echipă, din lot", se pare că le-a spus Lucescu colaboratorilor săi la hotel, după meci. Oficial, selecţionerul nu doreşte să facă nici o apreciere despre acest subiect.

De la ratări i se trage
Ostilitatea dintre Răzvan Lucescu şi Marica are la bază marile ratări ale atacantului de la Stuttgart. Multe, şi toate singur cu poarta în faţă. Plus ideea că este un tip prea mulţumit de el, prea puţin implicat, de unde şi lejeritatea în faţa porţii.

Primele frămîntări au apărut la egalul de acasă cu Austria, 1-1, în campania trecută, pentru Campionatul Mondial. Atunci Marica a ratat singur cu portarul, la 0-0, în minutul 47, şi toată lumea a spus că altfel ar fi curs jocul dacă marca.

"Să ne <scoată>, şi pe urmă fiţele"
Însă Lucescu nu şi-a pus problema să renunţe la Marica, şi în tot acest timp a încercat să îl "salveze". A discutat de multe ori cu el, au fost momente în care a închis telefonul optimist. L-a şi vizitat în Germania de două ori. Al doilea cutremur a fost după meciul amical pierdut la Tmişoara, 0-2 cu Israel. Cînd atacantul a irosit din nou o ocazie mare singur cu poarta în faţă, la 0-1.

Atunci s-a vorbit din nou că Lucescu renunţă la el. Şi selecţionerul a încercat iarăşi să îl salveze pe atacant, trimiţîndu-l pe secundul Bogdan Stelea la Stuttgart, iar în august pe Ştefan Iovan.

Tăcerea de la Paris
Ultimele două meciuri dinaintea celui cu Franţa au însemnat alte trei ratări cu poarta în faţă. Una cu Albania, în secunda 30, celelalte două la Minsk, în ultimele 7 minute de joc în care a intrat. Atunci şi jucătorii au comentat: "Ciprian ar fi bine să ne scoată şi pe noi la ocaziile pe care le are, şi pe urmă poate să facă toate fiţele din lume".

Pe acest fond au venit tensiunile din săptămîna meciului cu Franţa. Iar la Paris, Marica şi Lucescu au ajuns să se ignore. Reprezentativ e modul în care jucătorul asculta, nepăsător, indicaţiile selecţionerului în momentul în care acesta se pregătea să-l trimită în teren.

"Marica trebuie să înţeleagă că echipa naţională l-a ajutat, chemîndu-l în momentul în care la club este rezervă"
Răzvan Lucescu, selecţioner România

"Nu e momentul să comentez situaţia lui Marica"

"Marica şi selecţionerul trebuie să aibă o discuţie şi să lămurească lucrurile. Am vorbit şi eu cu Ciprian, i-am spus să dea totul pe teren"
Mircea Sandu, preşedinte FRF

4 pase reuşite a bifat Marica din 8 mingi jucate în cele 30 de minute în care a evoluat contra Franţei