INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ANGLIA - LITUANIA 4-0

A luat 4 goluri, dar a fost cel mai bun din echipa sa » Jurnaliştii englezi i-au dat notă mare lui Giedrius Arlauskis

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 martie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 29 martie 2015 11:37

Vineri seară, Giedrius Arlauskis a apărat 90 de minute poarta Lituaniei pe Wembley, la 0-4 cu Anglia în grupa E a preliminariilor CE 2016.

A luat patru goluri, dar n-a greşit la nici unul, iar tabloidul britanic Daily Mail l-a ales cel mai bun om al oaspeţilor, oferindu-i nota 7. Numai un singur jucător lituanian a mai primit 7: atacantul Matulevicius (Pandurii), şi el integralist. Slavickas, fundaşul Ceahlăului, a intrat în minutul 83.

Scorul a fost deschis de Wayne Rooney, cu capul, încă din minutul 6. Welbeck l-a majorat în mintul 45 tot cu o lovitură de cap, deviată în poartă de Zulpa. Sterling a înscris în repriza secundă golul de 3-0, în minutul 59. Scorul final, 4-0, a fost stabilit de Harry Kane în minutul 73.

În ediţia tipărită a Gazetei Sporturilor de azi şi în Gazeta Digitală puteţi citi despre strategia secretă a lituanianului, pusă la cale cînd a semnat cu Steaua.

Alte subiecte exclusiv print din ediţia de azi:

Ce maşini au steliştii » Căpitanul Tănase e cel mai tare din parcare

Dialog emoţionant cu atacantul Petrolului, Tchite: "Vreau să uit ororile războiului trăite în copilărie!"

Cele mai tari ponturi sînt doar în ziar! Mizează pe noi şi cîştigă!