INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ELVEȚIA

Descătușat! Unicul ”vârf” al Elveției la Euro a făcut un meci mare cu Nurnberg și a salvat-o pe Eintracht de la retrogradare

Seferovici, în alb (nr.9), împinge balonul în poarta celor de la Nurnberg

Articol de - Publicat miercuri, 25 mai 2016 00:00

Seferovici a salvat-o pe Eintracht de la retrogradare în barajul cu Nurnberg-ul lui Sepsi (1-0), care rămâne în liga a doua.

Selecționerul Elveției, Vladimir Petkovici, răsuflă ușurat. Unicul său "vârf" la Euro 2016, Haris Seferovici, dă semne de viață.

Atacantul de 24 de ani a înscris, luni seară, golul victoriei lui Eintracht în barajul cu Nurnberg (1-0, 1-1), la care Laszlo Sepsi a fost înlocuit în minutul 84.

Pentru Seferovici, fără vreo reușită din 28 noiembrie 2015, a fost o adevărată descătușare: "Am luptat mereu și, în sfârșit, am reușit să marchez din nou. Există un Dumnezeu și îi sunt recunoscător".

Dacă nu se accidentează între timp, ca titularul Drmici, cu el vor avea de furcă fundașii "tricolori" pe 15 iunie, la Paris, pe Parc des Princes.

1.400de minute avea Seferovici fără gol înscris. Coșmar încheiat luni la Nurnberg