INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ELVEȚIA

Drmici, adio Euro » Atacantul elvețian a suferit o leziune la cartilajul genunchiului

Drmici, în dreapta, a marcat două goluri în Bundesliga 2015-2016, în 866 de minute jucate

Articol de - Publicat joi, 17 martie 2016 00:00

Alarmă de grad zero la elvețieni! În afara faptului că atacanții naționalei nu mai înscriu la echipele de club, cu excepția lui Derdiyok (Kasimpașa), selecționerul Vladimir Petkovici l-a pierdut și pe Josip Drmici pentru Euro 2016.

Duminică, la 0-1 cu Leverkusen, extrema stângă a Hamburgului, 23 de ani, a suferit o leziune la cartilajul genunchiului, ieri a fost operat și va lua o pauză cuprinsă între 3 și 6 luni!

Practic, Drmici își ia astfel adio de la turneul final din Franța, unde Elveția e adversara României în grupa A.

Cu gândul la Euro, Drmici acceptase în ianuarie să fie împrumutat de M'gladbach, unde evoluase modest (18 apariții, un gol), la Hamburg. Special pentru a-și reintra în formă! Dar soarta i-a jucat o festă.

"Sunt un luptător și n-am să renunț. Voi spera pînă-n ultima clipă că am să fiu pe teren la Euro"
Josip Drmici, atacant Elveția

25de selecții și 8 goluri are Josip Drmici în naționala Elveției, pentru care joacă din 2012

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”