INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  PORTUGALIA - FRANȚA, AZI, 22:00, DOLCE 1, PROTV, GSP.RO

Finala numărului 7 » Ciocnire latină în ultimul meci al EURO 2016: Ronaldo contra Griezmann

Fotomontaj: Stela Tănase

Articol de - Publicat duminica, 10 iulie 2016 00:00

Cristiano Ronaldo contra Antoine Griezmann, aceasta este ciocnirea latină a finalei. CR7 a șutat mai mult la Euro 2016, dar AG7 a fost mai eficace. Mai ales în meciurile eliminatorii.

Aceasta e finala numerelor 7. Ei sunt cei mai buni, care marchează și care proiectează echipa mereu înainte. Ronaldo contra Griezmann sau CR7 vs AG7.

Cine va câștiga trofeul va fi MVP-ul Euro. Posibil, și noul Balon de Aur. Golgeter, aproape sigur, francezul. Are 3 reușite în fața lusitanului.

L'Equipe a făcut ieri o comparație între cei doi lideri la Euro 2016. Și iată concluziile!

Prima: "Cristiano a provocat și a lovit mai mult". S-a implicat în 78 de dueluri și a șutat de 45 de ori la poartă. Antoine, doar 57 de "turniruri" și 24 de șuturi.

A doua: "Grizou a fost mai eficace". A atins ținta de 12 ori, la fel ca portughezul, și a înscris 6 goluri (o reușită la fiecare 72 de minute), trei peste rivalul său (a punctat la 200 de minute).

Atacantul albastru a avut nevoie de numai 4 șuturi la poartă (două cadrate) pentru un gol, în timp ce lui Ronaldo i-au trebuit 15 șuturi (4 pe poartă) ca să marcheze! Mai mult. În meciurile eliminatorii, "cocoșul" a adunat 5 goluri! Lusitanul, unul singur.

Golgeterii la Euro 2016

Ronaldo Parametru Griezmann
6 Meciuri 6
6 Titularizări 5
600 Minute 434