INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  AUSTRIA - UNGARIA 0-2

VIDEO+FOTO Surpriză uriaşă în prima etapă din Grupa F de la EURO » Ungaria a trecut clar de Austria, scor 2-0

Articol de GSP - Publicat marti, 14 iunie 2016 20:50

Ungaria a învins Austria în Grupa F de la EURO, scor 2-0, deşi reprezentativa maghiară pornea cu a doua şansă.

LIVE: AUSTRIA - UNGARIA 0-2 (VIDEO)
A marcat: Szalai 63, Stieber 87
Cartonaş roşu: Dragovici 66 (Austria)

După un început mai bun al Austriei, cu o bară a lui Alaba în minutul 1, ungurii au ripostat pe finalul primei părţi când Dzsudzsak a trimis puţin pe lângă bara austriecilor.

Primul gol al partidei a fost marcat în minutul 63 de Szalai, care a primit o pasă în adâncime de la Kleingheiler.

Patru minute mai târziu, austriecii au rămas în 10 după ce Dragovici a văzut al doilea caratonaş galben pentru un fault.

Scorul final a fost stabilit de Stieber, în minutul 87, care a fost găsit cu o pasă superbă pe lângă fundaşii adverşi şi şi-a încheiat cursa cu un gol peste portar.

Cele două naţionale fac parte din Grupa F, alături de Portugalia şi Islanda care vor juca de la ora 22:00, în direct pe Pro tv, Dolcesport şi liveTEXT pe GSP.ro.

"A fost un vis. Ne e permis să visăm. Am avut probleme la începutul meciului, dar repriza secundă a fost excepţională, am jucat grandios" Bernd Storck, selecţionerul Ungariei

"Am început bine meciul. Cu puţin mai mult noroc puteam să avem alt rezultat. Ungaria a devenit liniştită din momentul în care a marcat golul. Am avut suficient de multe ocazii pentru a realiza un rezultat bun. Cred că am fost echipa mai bună. Dar nu ne-am folosit de ocaziile pe care le-am avut" David Alaba

Echipele de start

Austria: Almer - Klein, Dragovici, Hinteregger, Fuchs - Baumgartlinger, Alaba - Harnik, Junuzovici, Arnautovici - Janko

Ungaria: Kiraly - Fiola, Guzmics, Lang, Kadar - Gera - Nemeth, Nagy, Kleinheisler, Dzsudzsak - Szalai

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului