INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  POLONIA - IRLANDA DE NORD

Ovidiu Hațegan și brigada sa românească au condus aproape perfect meciul dintre Polonia și Irlanda de Nord » Un singur moment controversat

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 iunie 2016 18:42

Ovidiu Hațegan și colegii săi din brigada românească au arbitrat meciul din Grupa C de la EURO dintre Polonia și Irlanda de Nord, scor 1-0.

Românii n-au avut probleme și a trecut cu bine peste un meci fără prea multe încrâncenări, nord-irlandezii fiind la debutul la Campionatul European.

Singurul moment controversat a avut loc în minutul 39. Unul dintre fotbaliștii nord-irlandezilor a preluat în careu și mingea l-a atins ușor în mână, dar Hațegan a lăsat jocul să continue. Polonezii n-au cerut penalty!

Citește mai jos cum a fost meciul liveTEXT pentru Hațegan și colegii săi.

20:48

După minutele de prelungire, Hațegan pune capăt meciului și așteaptă o viitoare convocare.

20:45

Meciul e pe sfârșite și brigada lui Hațegan pare să termine partida fără vreo greșeală notabilă.

20:20

Hațegan acordă primul său galben la un turneu final, iar cel care l-a primit este polonezul Kapustka.

20:15

În repriza secundă, Hațegan nu și-a făcut deloc simțită prezența, asta și pentru că n-a fost nevoie, jocul nefiind încrâncenat.

19:45

După 45 de minute, brigada lui Hațegan n-a fost pusă de prea multe ori la încercare și a trecut cu bine testul. Mai e o repriză în care cei 6 arbitri români debutanți la EURO trebuie să demonstreze de ce au fost selectați pentru a merge în Franța.

19:39

Un moment controversat a avut loc în minutul 39. Unul dintre fotbaliștii nord-irlandezilor a preluat în careu și mingea l-a atins ușor în mână, dar Hațegan a lăsat jocul să continue. Polonezii n-au cerut penalty!

19:36

Octavian Șovre a ridicat fanionul la o fază la limită, iar reluările i-au dat dreptate asistentului român.

19:25

Brigada condusă de Hațegan n-a avut nicio problemă în primele 25 de minute. Partida pare să nu fie atât de agitată ca cele din primele două zile de la EURO.
hategan

19:13

Mihai Stoica a reacționat imediat cum a început meciul și l-a ironizat pe Colțescu. "Să-i ținem pumnii lui Coltescu și celor care l-au recompensat pt prestația de Guinness Book", a scris MM referitor la cele trei goluri anulate de Colțescu la meciul din sezonul trecut dintre Astra și Steaua.

Alături de arbitrul român vor fi prezenţi asistenţii săi, Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, adiţionalii Alexandru Tudor, Sebastian Colţescu şi rezerva Radu Ghinguleac.

Hategan a condus în acest sezon mai multe meciuri din UEFA Champions League, printre care meciurile Dinamo Zagreb - Arsenal și Dinamo Kiev - Manchester City.

Au trecut 28 de ani de când România a dat ultimul arbitru central la un Campionat European. În 1988, Ioan Igna a fost la centru la meciul din semifinale dintre RFG și Olanda, scor 1-2.