INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  PORTUGALIA - FRANȚA 1-0

VIDEO+FOTO » Portugalia e regina EUROPEI pentru prima dată în istorie! Franța pierde acasă, scor 0-1!

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 iulie 2016 12:13

Naționala Portugaliei a câștigat pentru prima dată în istorie Campionatul European, chiar împotriva țării gazdă, Franța, scor 1-0 după prelungiri.

PORTUGALIA - FRANȚA 1-0 (VIDEO)
A marcat: Eder 109

Reprezentativa lusitană a început cum nu se putea mai prost meciul, după 8 minute Cristiano Ronaldo s-a accidentat, a revenit pe teren, dar până în minutul 23, când a fost înlocuit cu Quaresma, a jucat mai mult într-un picior.

Partea a doua a fost mai alertă. După o oră de joc, Griezmann e văzut bine liber în careu, dar lovitura sa cu capul trece puțin peste poartă. Cu un sfert de oră înainte de final, Giroud a șutat din interiorul careului, dar Rui Patricio a avut o intervenție de clasă.

În minutul 80, Portugalia a avut o dublă ocazie de gol. Nani a trimis o centrare șutată, Lloris a scos de sub bară, mingea a ajuns la Quaresma, dar foarfeca sa a fost reținută de portarul Franței.

Golul Portugaliei a venit în prelungirile meciului. În minutul 109, Eder a scăpat de un adversar și a șutat nederanjat de nimeni de la 20 de metri, mingea s-a oprit în plasa porții și lusitanii și-au trecut în cont prima cupă continentală.

Antoine Griezman a ieșit golgeterul competiției, cu 6 goluri!

Vezi mai jos desfășurarea liveTEXT a meciului:

FINAL DE MECI!
min. 114:
Francezii încearcă să creeze pericol la poarta Portugaliei, dar fără rezultat.
min. 109: GOOOOOL PORTUGALIA! Eder scapă de un adversar, rămâne singur și de la 20 de metri finalizează cu un șut în dreapta portarului.
min. 108:
Raphael execută superb o lovitură liberă de la 20 de metri, dar mingea se duce direct în bara transversală și francezii resping.
A început repriza secundă a prelungirilor!

PAUZĂ!
min. 104:
Quaresma execută un corner de pe dreapta, balonul ajunge în capul lui Eder, dar lovitura sa este scoasă superb de Lloris.
min. 101:
Sissoko trimite o centrare de pe dreapta, dar Gignac nu reușește preluarea în careu și pierde mingea.
min. 98:
Coman pleacă din propria jumătate într-o cursă nebună spre poarta adversă și e faultat la 40 de metri de Carvalho, care vede și cartonașul galben.
min. 94:
Umtiti îl faultează pe Eder la 35 de metri de poartă. Quaresma bate lovitura și Pepe reia cu capul aproape de poartă, dar arbitrul dictează ofsaid.
Au început prelungirile!

FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE! Urmează 30 de minute de prelungiri!
min. 90+1:
Gignac intra în careu, îl driblează pe Pepe și șutează, dar mingea sa lovește bara din dreapta lui Rui Patricio.
min. 89:
Rui Patricio reține un nou balon periculos și pare, în lipsa lui Ronaldo, să fie cel mai bun jucător al Portugaliei.
min. 84:
Sissoko trimite o torpilă de la 30 de metri, dar Rui Patricio scoate și de această dată în lateral și pericolul dispare.
min. 80:
Dublă ocazie pentru Portugalia! Nani trimite o centrare șutată și Lloris scoate de sub bară, balonul ajunge la Quaresma, care face o foarfecă fabuloasă, dar portarul francez e din nou la post și de această dată reține.
min. 77:
Portugalia pleacă și ea pe contraatac, dar mingea ajunsă în careul francezilor este scoasă de Umtiti.
min. 75:
Giroud șutează din interiorul careului, dar Rui Patricio are o intervenție fenomenală și păstrează tabela nemodificată.
min. 72:
Coman intră bine în careu, dar își prelungește mingea în lateral și faza se răcește.
min. 66:
Griezmann e văzut bine în careu, dar lovitura sa cu capul din poziție favorabilă trece puțin peste poartă.
min. 63:
Coman șutează de la 30 de metri, dar mingea se oprește în blocajul portughezilor.
min. 60:
Francezii încearcă să construiască, dar mingea spre Evra este prea lungă și portughezii intră în posesia balonului.
min. 54:
Un spectator a pătruns pe gazonului stadionului Stade de France.
min. 50:
Payet driblează un adversar, dar de Pepe nu mai poate trece și fundașul lui Real Madrid îl deposedează.
A început repriza secundă!

PAUZĂ!
min. 44:
Guerreiro încearcă să treacă de doi francezi, dar se încurcă în minge și pierde controlul balonului.
min. 39:
Joao Mario centrează din corner și Fonte trimite cu capul peste poartă din mijlocul careului.
min. 38:
Quaresma se resimte și el după ce e călcat de Umtiti.
min. 34:
Sissoko face o piruetă pe lângă un adversar și șutează, dar Patricio respinge superb.
min. 24:  Cristiano Ronaldo e înlocuit cu Quaresma!
min. 19:
Ronaldo cere intervenția medicilor după accidentarea din urmă cu 10 minute și este scos la margine, unde i se pune un bandaj în zona genunchiului.
min. 9:
Cristiano Ronaldo se accidentează la un duel cu Payet!
A început meciul!

ECHIPELE DE START:

Portugalia: Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Guerriero - Carvalho - Sanches, Silva, Mario - Nani, Ronaldo

Franța: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Sissoko, Pogba, Matuidi, Payet - Griezmann, Giroud

*Renato Sanches este cel mai tânăr fotbalist care apare într-o finală de Campionat European la 18 ani 326 de zile
*Cristiano Ronaldo a părăsit terenul accidentat în minutul 25 (DETALII)

UPDATE 21:49

A început festivitatea de deschidere a finalei! David Guetta face show pe Stade de France!

UPDATE 21:45

Xavi a venit cu trofeul pe care Spania l-a câștigat în urmă cu 4 ani, l-a prezentat suporterilor de pe Stade de France și-l va înmâna câștigătoarei din această seară.

update 21:15

Cu 45 de minute înainte de meci, Gazeta vă prezintă 5 statistici despre cele două finaliste.

Vezi meciul liveTEXT

UPDATE 21:00

Echipele de start:

UPDATE 20:50

Stade de France a fost invadat de molii, anunță cei de la Squawka News. Din cauza faptului că nocturna a fost lăsată pornită peste noapte, acestea s-au adunat pe stadion.

UPDATE 20:20

Echipele au plecat spre Stade de France unde se va juca finala Campionatului European.

UPDATE 19:55

Hotelul în care este cazată reprezentativa Franței a fost evacuat după ce polițiștii au găsit un pachet suspect în jurul clădirii. Pirotehniștii au recurs la o explozie controlată a pachetului suspect.

UPDATE 19:30

Site-ul UEFA anunță că peste 100.000 de fani vor urmări finala din fan zone-ul celor două naționale.

UPDATE 18:00

Un francez a filmat autocarul cu care naționala Franței va merge prin Paris dacă va câștiga finala Campionatului European: "Cred că tocmai am trecut pe lângă viitor"

Naționala lui Cristiano Ronaldo este pentru a doua oară în finala unui turneu european, după ce în 2004 a pierdut ultimul act în fața Greciei, scor 0-1.

De partea cealaltă, Franța e obișnuită cu trofeele continentale, având până acum în palmares EURO 1984 și 2000, dar și Cupa Mondială din 1998.

Cele două naționale s-au întâlnit ultima dată într-un meci direct în septembrie 2015, când Franța s-a impus la limită într-un amical disputat în Portugalia, scor 1-0. De altfel, francezii s-au impus cu același scor și în ultimul joc direct, în semifinala Campionatului Mondial din 2006. Atunci, Zidane executa o lovitură de pedeapsă în minutul 33 care s-a dovedit a fi decisivă.

În această seară un duel interesant va fi între cei doi purtători ai numărului 7 (Cristiano Ronaldo și Antoine Griezmann). Portughezul are doar trei goluri la acest turneu final, în timp ce francezul e golgeterul competiției, cu 6 reușite.

Arbitrul partidei va fi englezul Mark Clattenburg, alături de asistenții Simon Beck și Jake Collin.