INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  KAZAHSTAN - OLANDA 1-2

VIDEO Gaz de la Astana » Olanda păstrează șanse pentru locul de baraj după 2-1 cu Kazahstan

Olandezul Depay îl pierde pe drum pe Engel, dar va rata deschiderea scorului // Foto: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 11 octombrie 2015 00:00

”Portocalele” păstrează șanse de a încheia grupa pe locul 3, ce asigură prezența la baraj.

Primul hop în calea olandezilor a fost terenul. Veritabilă arătură! Dar și un adversar arțăgos, Kazahstanul, hotărît să le pună bețe-n roate chiar și de pe ultimul loc în grupă.

Astfel că "portocalelor" le-a trebuit jumătate de oră pentru prima mare ocazie, Depay "alături", singur cu portarul, înainte de a deschide scorul: Wijnaldum, cu un șut din afara careului (33). A fost ca o descătușare pentru oaspeți.

Iar la 5 minute după reluare, Sneijder a dublat diferența: 0-2. Și dacă El Ghazi, Wijnaldum și Sneijder, respectiv Logvinenko, au irosit ocaziile avute, Kuat n-a mai ratat în prelungiri: 1-2. Scopul fusese însă atins. Olanda rămîne în cursa pentru locul 3 în grupă, de baraj.

232 de minutefără gol dat a fost perioada neagră a olandezilor, stopată de Wijnaldum aseară cu golul de 1-0