INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ISLANDA - TURCIA 3-0

VIDEO Îngheţaţi! » "Ienicerii" lui Fatih Terim au fost catastrofali, 0-3 în Islanda

Articol de - Publicat miercuri, 10 septembrie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 10 septembrie 2014 01:20

După eliminarea lui Omer Toprak, în minutul 59, totul s-a prăbuşit pentru turci, care pot pierde şi locul 3 de baraj într-o grupă cu Olanda şi Cehia

Catastrofă pentru turci. N-au prins ultimele 3 Mondiale, nu s-au calificat nici la Euro 2012 şi, după cum au început această campanie, riscă să rateze şi CE 2016 chiar şi cu 24 de participante.

Click aici pentru VIDEO!

Trupa lui Terim a îngheţat la Reykjavik. N-a avut nici o şansă în faţa islandezilor, care au depăşit-o total: 16-11 şuturi la poartă, 5-4 mingi cadrate, cornere 6-5, atacuri periculoase 25-19. Iar scorul întrece orice imaginaţie: 3-0 (plus o bară pentru gazde).

Bodvarsson a deschis scorul (18), apoi, după ce Omer Toprak a fost eliminat în minutul 59 (două "galbene"), turcii s-au predat. Primind încă două goluri în două minute (Sigurdsson 76 şi Sigthorsson 77). În acest ritm, "ienicerii" nu termină grupa nici pe locul 3 de baraj!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”