INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  ELVEȚIA - POLONIA 1-1 (4-5 PEN)

VIDEO Killer instinct » Capodopera lui Shaqiri doar i-a amăgit pe elvețieni, care au fost eliminați la penalty-uri de Polonia

Articol de - Publicat duminica, 26 iunie 2016 00:00

Pauza de două zile a trecut repede, iar St. Etienne a pus ieri în scenă prima "optime".

În fața unui stadion alb și roșu, culorile comune ale celor două echipe, s-au înfruntat două din cele mai solide apărări de la Euro, Polonia fără gol primit, Elveția cu unul singur, încasat din penalty de la Stancu.

Click aici pentru VIDEO!

Contraatacul fulger

Startul frige. Secunda 25, prima dublă ocazie la poarta lui Sommer, nebătut de Lewandowski în 3 dueluri în Bundesliga. Black-out-ul elvețian nu-i taxat însă de căpitan, nici de Milik, șut peste bară. "Nu avem limite. Dacă punem mingea jos, facem ravagii", amenința Shaqiri. Centrarea sa pentru Dzemaili e reluată în plasa laterală. Atenție la fazele fixe! Cine-l ține însă pe Schaer? Norocul lui Fabianski că execuția e modestă! Polonezii contraatacă letal: pasă Grosicki, Milik lasă inteligent și "Kuba" marchează imparabil. 0-1, după o repriză cu 22 de șuturi, cea mai productivă din 2004!

Xherdar, omul-foarfecă

Elvețienii revin cu aceeași furie ca în meciul cu România, numai că gladiatorii lui Nawalka nu se retrag să apere avantajul minim. Și nu se pierd ușor cu firea. Abia așteaptă spațiile libere oferite. Parada lui Sommer îi refuză "dubla" lui "Kuba". Și Fabianski este la înălțime: zboară la vinclu și scoate în corner "directa" lui Rodriguez. Shaqiri poate trimite meciul în prelungiri, dar nimerește transversala. La a doua tentativă reușește, egalând cu golul competiției, "foarfecă" din 17 metri! În extra-time, tot Shaqiri i-a pus victoria pe cap lui Derdiyok, numai că Fabianski e Batman. Batman-ul elvețian însă e uman, predându-se la execuțiile perfecte la 11 metri. Adieu, Elveția!

5 dintre cele 6 goluri poloneze marcate în istoria Euro au purtat amprenta lui Blaszczykowski, 3 reușite și 2 pase decisive

456 minutefără gol primit avea Polonia până la reușita lui Shaqiri. Germania rămâne singura cu poarta închisă la Euro