INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  GALATASARAY - DINAMO 4-1

Decapitaţi

Articol de - Publicat vineri, 23 octombrie 2009 00:00

Dinamoviştii au greşit enorm aseară în apărare şi au fost executaţi de un adversar irezistibil

Ion Marin şi-a făcut cruce cu gesturi largi, însă "cîinii" au intrat pe arena de la Stambul gata pregătiţi de spînzurătoare. Ca şi în urmă cu sute de ani, şi aseară am stat la cutie şi ne-am apărat. Dar nu avem stofă de cuceritori, de aceea Dinamo a plecat umilită din Turcia, trădată de erori penibile în defensivă.

Aparare feliată
Dinamoviştii au dat ceva emoţii numai pe contraatac. Doar atît, cam puţin. Alexe (2, 28) şi Torje (16) n-au dat rău, dar n-a fost pe poartă. În apărarea lui Rijkaard a fost un kebap de mîncat, însă cea a "cîinilor", ameţită, a fost feliată în prima repriză la două din cele trei ocazii mari ale turcilor. Golul lui Kewell, unul luat enervant de uşor, a picat stupid, cînd românii începuseră să ducă mai departe de poarta lui Dolha atacurile "otomane".

Nici o minune
În infernul muzical de pe Ali Sami Yen, australianul e dracu' viu, a fost aproape de 2-0, în minutul 40, după un şut violent. Andrei Cristea şi Torje, unul după altul, au fost la cîţiva centimetri de egalare. Fotbalul a fost frustrant pentru "cîini". În timp ce şuturile dinamoviştilor n-au găsit ţinta, Galata şi-a luat haraciul, speculînd pe final de repriză ieşirea aiurea la ofsaid a românilor şi Nonda a executat fără milă.

Şi Dolha ...
Dacă şi Ema Vodă, erou al "cîinilor" în atîtea meciuri în această toamnă, greşeşte, chiar că se alege prafu'! Portarul a ieşit pe sub minge în minutul 46 la o centrare a lui Keita şi singura misiune a lui Dinamo rămăsese să nu ia un sac de goluri. Golul lui Elano, din penalty, a arătat că Dumnezeu sau Allah nu-ţi face în fiecare seară de Europa League cadouri ca la Liberec, dacă nu te ajuţi şi tu.

“Umilință și o supărare foarte mare, asta simțim. Turcii au fost mai oportuniști decît noi, nu cred că diferența de valoare e atît de mare precum cea de scor”
GABRIEL TORJE, mijlocaș Dinamo

“Mi-e rău, nu pot să vorbesc… Asta e diferența dintre fotbalul românesc și cel turc. Ce pot să fac eu dacă nu dăm gol cînd putem și ratăm mult?”
CRISTI BORCEA, președinte executiv Dinamo

“Galatasaray are jucători de milioane, puternici, care nu prea ne-au dat șanse. Asta e, capul sus”
ANDREI CRISTEA, atacant Dinamo

GRUPA F / Panathinaikos - Sturm 1-0
Scorul grecilor

Panathinaikos a repetat scorul din Ştefan cel Mare, învingînd (1-0) pe Sturm. Pînă la pauză, doar două au fost fazele periculoase, ambele după şuturi de la distanţă trimise de Leto şi Bukva. Grecii au forţat la reluare şi au deschis scorul din penalty. Salpingidis a fost faultat în careu de Sonnleitner şi tot el a înscris (60). La 0-1, austriecii s-au aruncat în atac, dar Beichler şi Sonnleitner n-au lovit ţinta. PAO putea cîştiga mai lejer dacă Cisse şi Ninis, intrat la pauză, nu ratau pe final.

FLASH

Pulhac n-a riscat
Accidentat la Braşov, unde a suferit o entorsă la glezna stîngă, Cristi Pulhac nu a putut să intre aseară din primul minut, chiar dacă medicii îl puseseră pe picioare în timp record. Fundaşul stînga de 25 de ani încă mai resimţea mici dureri ieri dimineaţă şi s-a hotărît să nu forţeze pentru a nu risca o recidivă. În locul său a fost titularizat Zie Diabate. Ion Marin a mai făcut o modificare faţă de meciul de la Braşov: mult mai defensivul Laurenţiu Rus în faţa lui Djakaridja Kone. (Răzvan Florian Lutac)

Mai rămîne Molinero?
Anunţat în vară ca un transfer de top menit să fortifice banda dreaptă, Francisco Molinero nu a fost nici măcar rezervă aseară. Fundaşul spaniol a bifat doar trei meciuri în acest sezon, iar la iarnă şi-ar putea rezilia contractul cu "cîinii" dacă pînă-n iarnă statutul său nu se va schimba. (Valentin Constantinescu)

Răzvan lîngă Borcea
Dinamoviştii se aşteptau aseară ca Gică Hagi să fie prezent pe "Ali Sami Yen", de fapt chiar Cristi Borcea i-a făcut o invitaţie "Regelui", dar acesta a declinat-o, întrucît este reţinut cu afaceri la Bucureşti. În schimb, dinamoviştii au avut surpriza ca în tribune să-l zărească pe Răzvan Lucescu, care îi are în vizor pe Andrei Cristea, Emilian Dolha şi Gabriel Tamaş pentru partida de verificare a "tricolorilor" cu Polonia de la jumătatea lui noiembrie. Selecţionerul a stat la două scaune distanţă de Borcea, cel cu care a avut un conflict dur în urmă cu o lună. (Marius Tudor)

Giovanni îi atacă pe toţi
Ioan Becali i-a criticat după meci, la GSP TV, pe toţii jucătorii care nu sînt sub contract cu el şi l-a înţepat şi pe Ion Marin. "Mi-e că Dinamo va pierde şi acasă cu Galata. La un moment dat credeam că va fi un dezastru, mă gîndeam la un 6-0, 7 - 0. Torje a avut o ocazie singur cu portarul. Dacă nu ştii cu stîngul, de ce tragi? Dă, domnule, cu interiorul! Era aşa uşor! Pe Boştină l-aţi văzut? Nu ştie să dea o pasă. Nu înţeleg de ce Zicu nu e jucat în spatele vîrfului, el ştie să scoată un om din joc, să creeze superioritate. Vina e împărţită între fotbalişti şi antrenor. Ce făcea Bonetti face şi Ion Marin".(Valentin Constantinescu)

Ştirile meciului
- În minutul 27
, gazdele au cerut 11 metri, susţinînd că Tamaş a făcut henţ în careu în dorinţa de a respinge mingea. Nici "centralul", nici arbitrul adiţional de la acea poartă n-au considerat că au fost circumstanţe de penalty.
- N'Doye a şutat puternic, dar defectuos, la o lovitură de la 35 de metri, în minutul 17, reuşind să rupă un scaun de la peluza din spatele porţii Cim Bom. Senegalezul a fost aerian în prima repriză, alunecînd de nenumărate ori, iar "Săpăligă" a vrut să-l schimbe la pauză.

FLASH

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni