INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SEMIFINALE, RETUR / LIVERPOOL - ATLETICO 2-1 (ÎN TUR 0-1)

Finală second hand? » Atletico întîlneşte Fulham în ultimul act din C2

Articol de - Publicat vineri, 30 aprilie 2010 00:00

După 36 de ani, Atletico va juca din nou pentru un trofeu la Hamburg, în duelul inedit cu Fulham: locul 10 din Spania contra locului 12 din Anglia!

Atletico a distrus şi ultimul obiectiv al lui Benitez. Echipa de pe 10 din Spania a pierdut dramatic la Liverpool (1-2), însă a atins finala aşteptată din 1974, de la 0-4 cu Bayern în CCE. Vezi ce a declarat Forlan după partida Liverpool - Atletico Madrid 2-1 d. prel.! (video)

Pe "Anfield", fotbalul nu e niciodată singur şi spectacolul nu suferă. Nici suspansul şi emoţiile. Ocaziile s-au succedat ameţitor, dar balanţa a rămas în echilibru la pauză. Trupa lui Benitez a presat din start. Kuyt a trimis din careul mic "peste", iar golul semnat cu capul de Agger a fost anulat, de data asta corect. A fost ofsaid, nu ca în tur lui Benayoun!

Atletico nu a ridicat baricade, ameninţînd poarta la şutul lui Raul Garcia, scos de Reina. Nu a putut păstra remiza la pauză, pentru că Aquilani l-a surprins pe De Gea cu un şut din întoarcere. A fost al doilea gol al mijlocaşului italian de 20 de milioane de euro în tricoul "cormoranilor".

Avantajul de la Madrid fusese deja anulat, aşa că Atletico trebuia să forţeze mai mult. Paulo Assuncao şi Raul Garcia au încercat tot de la distanţă, tot fără precizie. Tensiunea sporea, la fel şi numărul cartonaşelor galbene. S-a riscat puţin, aşteptîndu-se prelunigirile. Acolo unde "cormoranii" au dat prima lovitură. Diagonala lui Benayoun nu a fost de ajuns. Jurado, abia intrat, a prins o "torpilă" razantă cu bara, anunţînd drama pe "Anfield". Reyes şi "bestia" Forlan (al 6-lea gol contra lui Liverpool!) au creat faza ce l-a făcut mat pe Benitez.

Fulham - Hamburg 2-1 (în tur 0-0). Cenuşăreasa a ajuns la bal Vezi declaraţii acordate de jucători după Fulham - Hamburg 2-1! (video)
Fulham îşi continuă fantasticul periplu început acum 9 luni şi va disputa în premieră o mare finală de cupă europeană. Ultima victimă a trupei lui Hodgson a fost Hamburg, care a cedat cu 2-1. Fără antrenorul Labbadia, demis luni, hanseaticii au condus la pauză, Petrici executînd la vinclu o lovitură liberă de la 30 de metri. Dar echipa de pe locul 12 din Anglia n-a cedat. Davies a înviat după pauză speranţa cu un şut pe lîngă Rost. Situaţia s-a răsturnat în doar 7 minute şi Gera a produs minunea, servind specialitatea casei, gol din fază fixă.