INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  WEST HAM - ASTRA 0-1

FOTO » Calificare senzaţională pentru Astra! Giurgiuvenii merg în grupele Europa League după ce au învins West Ham

Foto: Reuters +18   FOTO
Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 25 august 2016 17:30

Astra s-a calificat în grupele Europa League după ce a reuşit să câştige meciul retur de pe terenul lui West Ham, scor 1-0. În prima manşă scorul a fost egal, 1-1.

Vezi meciul liveTEXT

Alibec i-a dat emoţii lui Şumudică în minutul 37, când s-a accidentat la acelaşi picior la care a mai avut probleme, însă a revenit pe teren după câteva minute.

Campioana României a marcat unicul gol al meciului în ultimul minut al primei reprize. Teixeira a scăpat singur spre poarta englezilor şi a trimis o minge foarte bine plasată din interiorul careului.

În partea a doua a ieşit la rampă Silviu Lung jr.. Portarul a avut o intervenţie fantastică în minutul 54 la lovitura lui Calleri cu capul din apropierea careului de 6 metri. Apoi, cu un sfert de oră înainte de finalul jocului, goalkeeper-ul român a mai scos o dată un şut al lui Fletcher.

Tragerea la sorţi pentru grupele Europa League va avea loc vineri, de la ora 14:00, şi va fi în format liveTEXT pe GSP.ro.

Echipele de start:

West Ham: Randolph - Byram, Reid, Ogbonna, Burke - Nordtveit - Gokhan Tore, Obiang, Kouyate, Antonio - Calleri

Astra: Lung - Săpunaru, Geraldo, Fabricio, Morais - Ioniță, Seto, Lovin, Teixeira - Niculae, Alibec

 

 
 

Citește și:
Fostul arbitru din Liga 1 a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Pregătește o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Special
Fostul arbitru din Liga 1 a „zguduit” Bursa de Valori: „Am o avere de 60-80 milioane de euro” » Pregătește o BOMBĂ: „Lucrez la proiect, Hagi CEO!”
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
Special
Se lucrează într-un ritm uluitor la Stadionul Dinamo: arena din Ștefan cel Mare este deja 50% demolată » GSP a intrat pe șantier
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
Superliga
FCSB se mută la Craiova » Decizia oficialilor campioanei
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
Stiri extrasport
I-au prins! Kim Kardashian se iubește cu unul dintre cei mai cunoscuți sportivi din lume
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Profit.ro
„Dacia Duster pentru bogați”. Noul SUV a atras atenția VIDEO&FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (996)
ottobraun
ottobraun  •  25 August 2016, 22:30

GOLLLLLL!...ASTRA SPALA RUSINEA ROMANIEI NUMITA FCSB MURATURA!!!

gicab
gicab  •  26 August 2016, 02:32
Postat de a.c.a.b_st pe 26 August 2016, 02:30

vreau să-mi explici, dacă nu iți cer prea mult, ce inseamnă cafilicare pasivă..mulțumesc anticipat. :))))) citez: ”Concluzia e ca s au calificat pasiv spre deosebire de Astra” .

Dca a fi ca tine înseamnă ca City ar fi calificata la rândul ei in EL si bine-nțeles Si in CL

san_lorenzo
san_lorenzo  •  25 August 2016, 23:13
Postat de faxx pe 25 August 2016, 23:11

fcsb 2003 s.a. in champions league au 4 victorii in 42 de meciuri si 23 de meciuri consecutive fara victorie .. record absolut din istoria competitiei ... sa mai zicem ceva de golaveraj? -39

În clasamentul pe ultimii 5 ani, Steaua stă şi mai bine, fiind echipa care a contribuit cel mai mult la coeficient. Roş albaştrii au adus în total 36.5 puncte, ceea ce reprezintă 32.30% din totalul punctelor strânse de echipele româneşti. România e în acest moment pe locul 22 în clasamentul coeficienţilor (cu 18,824 puncte), iar şansele de a mai urca în top în acest sezon sunt infime, însă doua sezoane de excepţie ne-ar putea readuce locul de Champions League de care am beneficiat în ultimii ani. Fără punctele aduse de Steaua, Liga I s-ar fi clasat pe locul 28, în vecinătatea Ungariei, Finlandei sau a Georgiei, cu şanse extrem de mici de a mai scoate capul în Europa pentru câţiva ani. Îl clasamentul contribuţiei la coeficientul UEFA, pe locul 2 se află CFR Cluj, cu 17 puncte aduse (15%), urmată de Vaslui (13,5 puncte - 11.95%) şi Dinamo (13 puncte - 11.50%). Un aport consistent e şi cel al Unirii Urziceni, în special graţie parcursului bun din ediţia 2009-2010 a Champions League). Mucles!

Vezi toate comentariile (996)
Comentează