INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  VILLARREAL - STEAUA 2-1

FOTO și VIDEO Meci dramatic pe El Madrigal! Steaua pierde în Spania și ratează calificarea în primăvara europeană la un gol

Articol de GSP - Publicat joi, 08 decembrie 2016 10:16

Steaua a pierdut meciul jucat pe terenul lui Villarreal, scor 1-2, și a ratat calificarea în primăvara europeană.

VIDEO » VILLARREAL - STEAUA 2-1
Au marcat: Sansone '15, Trigueros '88/Achim '56

Villarreal a deschis scorul după doar un sfert de oră de joc. Mario Gaspar a centrat de pe partea dreaptă, iar Sansone a șutat. Niță nu a reușit să rețină mingea, care a revenit la fotbalistul lui Villarreal, iar acesta a deschis scorul.

Intrat la 10 minute după pauză, Achim a restabilit egalitatea la prima etingere de balon. Tamaș a reușit o trecere superbă în banda dreaptă și centrează în careu, iar Achim a reluat în poartă.

Steaua a jucat finalul de meci în inferioritate numerică după eliminarea lui Gabi Tamaș în minutul 79 și a forțat egalarea, însă Trigueros i-a readus în avataj pe spanioli în mniutul 88, când l-a prins pe Niță ieșit din poartă și a marcat cu un lob de la marginea carelui de 16 metri.

LIVETEXT

min.90+4 Steaua atacă în valuri, iar Villarreal răspunde pe contraatac, dar niciuna dintre cele două fomații nu reușește să-și fructifice șansele.

min.88 GOL VILLARREAL! Trigueros îl prinde pe Niță ieșit din poartă și marchează cu un lob de la marginea carelui de 16 metri.

min.84 Deși este în inferioritatea, Steaua forțează în atac, însă apărarea lui Villarreal rezistă presiunii.

min.82 Momcilovici șutează din interiorul careului, mingea este deviată, dar portarul spaniolilor reține fără probleme.

min.79 Gabi Tamaș primește al doilea "galben"  pentru un fault prin care oprește contraatacul lui Villarreal, iar Steaua va juca în 10 finalul de meci.

♦ În Turcia, Osmanlispor o conduce pe FC Zurich cu 1-0. Steaua mai are nevoie de un gol pentru a merge mai departe.

min.77 Ovidiu Popescu intră în locul lui Boldrin!

min.76 Bakambu trimite în centrul carelui, iar Sansone reia spre poartă cu călcâiul, dar mingea trece pe lângă.

min.69 Acțiune extrem de periculoasă a Stelei! De Amorim șutează din interiorul carelui, dar mingea a fost respinsă de Asenjo.

min.67 Steliștii se apără excelent și nu le oferă soluții celor de la Villarreal, însă întâmpină probleme la construcție.

min.60 Momcilovici trimite o pasă înapoi, la care Niță nu ajunge, iar Bakambu interceptează și șutează în pasa laterală.

min.58 Boldrin execută o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, dar mingea trece mult peste poartă.

min.56 GOL STEAUA! GOL ACHIM! Tamaș reușește o trecere superbă în banda dreaptă și centrează în careu, iar Achim reia în poartă la prima atingere de balon!

min.55 Schimbare la Steaua. Achim intră în locul lui Pintilii.

min.53 Acțiune în banda stângă, de unde De Amorim a trimis o centrare care iese însă în afara terenului.

A început a doua repriză! Golubovici a intrat în locul lui Enache.

min.45+1 Acțiune periculoasă a lui Villarreal! Bakambu rămâne singur cu Niță, care plonjează și îl împiedică să șuteze, iar Tamaș înlătură pericolul. A fost ultima acțiune a primei reprize.

min.42 Fază de atac a Stelei, condusă de Adi Popa. Mijlocașul pătrunde în careu și combină cu Boldrin, dar șutul acestuia este blocat. Mingea iese în corner, dar centralul dictează repunere pentru Villarreal.

min.40 Moke ratează o intervenție asupra lui Bakambu, care trimite în dreapta la Mario Gaspar, însă șutul acestuia trece pe lângă poarta lui Niță.

min.39 Schimbare la Villarreal. Alvaro intră în locul lui Musacchio.

min.31 Gaspar centrează în careu, dar Bakambu trimite peste poartă.

min.28 Cele două formații își dispută balonul la mijlocul terenului. Steaua nu poate trece de apărarea foarte disciplinată a celor de la Villarreal.

min.22 Villarreal a cedar posesia în ultimele minute, dar Steaua nu reușește să pună pericol la poarta apărată de Asenjo.

min.18 Vine și replica Stelei! Boldrin a recuperat excelent la mijlocul terenului, a pasat în centru la Adi Popa care a prelungit la Enache, dar acesta nu reușește să controloze balonul și apărarea lui Villarreal respinge în corner.

min.15 GOL VILLARREAL! Mario Gaspar a centrat de pe partea dreaptă, iar Sansone a șutat. Niță nu a reușit să rețină mingea, care a revenit la fotbalistul lui Villarreal, iar acesta a deschis scorul.

min.14 Villarreal beneficiază de o lovitură de colț, dar apărarea Stelei îndepărtează rapid mingea din careu.

min.9 Spaniolii au posesia și inițiativa în atac, însă roș-albaștrii stau bine în apărare și nu le lasă spații celor de la Villarreal.

min.7 Lovitură liberă periculoasă executată de Trigueros. Mingea este însă reținută de Florin Niță!

min.2 De Amorim urcă în atac, dar este oprit de fluierul arbitrului, din cauza faptului că Ruiz a rămas întins pe gazon în urma unui duel cu Adi Popa.

min.1 A început meciul! Spaniolii au avut lovitura de start.

Înaintea fluierului de start, pe stadion s-a păstrat un moment de reculegere pentru formația Chapecoense.

Aproximativ 6.000 de suporteri români sunt prezenți pe El Madrigal pentru a susține echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf.

Echipele de start:

Villarreal: Asenjo - Gaspar, Ruiz, Musacchio, J. Costa - J. Dos Santos, Trigueros, B. Soriano, R. Soriano - Bakambu, Sansone
Rezerve: A. Fernandez, Pato, Alvaro, Hernandez, Rukavina, Borre, L. Suarez

Steaua: Niță - Tamaș, Moke, Toșca, Momcilovici - Pintilii, Bourceanu - G. Enache, Boldrin De Amorim - Ad. Popa
Rezerve: Stăncioiu, Tudorie, Golubovici, Jakolis, Aganovici, Vl. Achim, Ov. Popescu

CLASAMENT

1. Osmanlispor 10p 10:7
2. Villarreal 9p 9:8
3. FC Zurich 6p 5:7
4. Steaua 6p 5-7

Partida de azi o poate duce pe Steaua în primăvara europeană. Roș-albaștrii au mai jucat cu Villarreal și în Cupa UEFA, dar au pierdut atunci dubla manșă, scor 2-0.

Meciul de azi le găsește pe cele două la egalitate de puncte după 5 jocuri, 6. Steaua e pe locul 2, în timp ce ibericii sunt ultimii în grupă.

Din calificarea în primăvara europeană Steaua va mai scoate cel puțin două milioane de euro.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”