INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA - EKRANAS 3-0

FOTO Steaua - Ekranas 3-0 » Roş-albaştrii s-au calificat în grupele EL!

Articol de GSP - Publicat joi, 30 august 2012 00:00 / Actualizat joi, 30 august 2012 22:23

Steaua a învins cu 3-0 returul cu Ekranas şi s-a calificat în grupele Europa League. Rocha, cu o "dublă" şi Dumitraş au adus victoria pentru echipa lui Reghecampf. Steliştii îşi vor afla mîine adversarii din grupele Europa League

Steliştii s-au distrat cu lituanienii de la Ekranas încă din primele minute. Chipciu, Rusescu şi Rocha s-au întrecut în ratări, relaxaţi văzînd că partida se desfăşoară mai mult în careul adversarilor. Într-o fază în care se putea da penalty pentru henţ, Rocha a reluat în plasă din 7 metri şi a deschis scorul (20). În minutul 31, fundaşul Dumitraş a înscris pentru 2-0 din unghi, prin alunecare.

Chipciu l-a pus în mare dificultate pe portarul advers cu două şuturi puternice. Dar s-a intrat la cabine cu 2-0.

Meciul uşor i-a permis lui Reghecampf să-i introducă la pauză pe Prepeliţă şi Mihai Costea. Steliştii s-au plictisit de slăbiciunile adversarilor şi au jucat relaxaţi, parcă aşteptînd finalul care să le aducă participarea în grupele Europa League. Cu 3 minute înainte de final, Rocha a reuşit "dubla", după ce M. Costea şi Popa rataseră din situaţii foarte bune.

Desfăşurarea liveTEXT

Min 90+2 - S-a încheiat partida

Min 90 - Schimbare la Ekranas. Iese Varnas şi intră Buinickij

Min 87 - Gol Steaua! 3-0! Rocha scapă singur şi reuşeşte "dubla"

Min 84 - Ad. Popa driblează frumos, dar şutul e complet ratat

Min 82 - M. Costea şutează din interiorul careului, portarul lui Ekranas se opune