INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LAZIO - FCSB 5-1

FOTO + VIDEO S-au menajat pentru circ! FCSB și-a odihnit vedetele în derby, dar a fost dezintegrată de Lazio

Articol de GSP - Publicat joi, 22 februarie 2018 20:51

FCSB a ratat calificarea în optimile de finală din Europa League. Roș-albaștrii au pierdut categoric pe terenul lui Lazio, 1-5 (2-5 la general), dar părăsesc competiția cu amintirea victoriei superbe din meciul tur.

Lulici aruncă mingea de pe stânga, bosniacul o lovește cu dreptul și rezultă chiar un balon aruncat, nu e vreo pasă de maestru, însă ajunge la ținta Immobile. Atacantul preia pe piept și finalizează rapid.

Suporterii pornesc să scandeze de parcă ar fi apăsat cineva un buton de play: "Ole, ole, ole, oleee! Cirooo! Cirooo!". Galeria e injectată cu entuziasm și la fel arată formația lui Simone Inzaghi. Avantajul FCSB s-a anulat după numai 7 minute. Acum e 1-1 la general și restul de 83 de minute sunt de jucat la Roma.

Nu astea ar fi problemele cele mai mari, totuși. Chiar dacă partida abia a început, sare-n ochi concluzia că Steaua arată rău. La pasa lui Lulici, pe Immobile îl marca Florin Tănase. Vorba vine că îl marca, stătea pe lângă el. Cel mai firav și mai lipsit de agresivitate jucător al lui Dică a ajuns în marcaj la cel mai tare marcator din Serie A!

Gata calificarea

Antrenorul n-a nimerit planul sau fotbaliștii sunt derutați de miză, de istoria locului și a fotbalului italian, așa tocit cum arată el astăzi. Junior Morais a strâns prea mult în centru și așa l-a obligat pe Tănase să apară de pomană pe lângă marcatorul Ciro.

Italianul mai avusese o șansă singur cu portarul înainte să înscrie. Apărarea FCSB e o invitație către Andrei Vlad! Lazio pasează mai repede, cei în bleu se găsesc mai ușor, parcă ar deține vreun secret al terenului pe care ploaia pică încontinuu ca o perdea interminabilă.

Anderson împunge mingea cu o lovitură din scurt și Vlad scoate de sub bară. Luis Alberto centrează și Bastos dă tare cu capul pentru 2-0. Dragoș Nedelcu l-a pierdut pe angolez de parcă nu s-ar fi așteptat la o centrare din acel corner! FCSB nu contează nici în jocul cursiv, nici la fazele fixe.

Circ maxim!

Lazialii par exagerat de tehnici. Felipe Anderson trece mingea cu talpa pe lângă Planici și-l dezechilibrează pe sârb de parcă l-ar fi electrocutat. Brazilianul continuă pentru Immobile și e de ajuns ca să se facă 3-0. Nedelcu nu a putut să-l oprească nici pe Ciro, îl pierduse și pe Bastos la al doilea gol. Dar e greu de arătat un vinovat de la Steaua, chiar sunt mai buni, mult mai buni! Driblingul lui Anderson în fața lui Planici, de free-styler din reclamele firmelor de echipament sportiv, e ca o demonstrație. QED.

Brazilianul de 24 de ani, super tehnic și indisciplinat, nu e unul dintre fotbaliștii preferați ai lui Inzaghi. Cu FCSB îi face pe suporteri să regrete că nu-l văd mai des pe teren. Se cântă "Feeeliiipeee Anderson, la-la-la-la!", pe un ritm vesel ca jocul superfotbalistului căruia îi e dedicată melodia. Mai duce tot el o acțiune și teleghidează balonul ușor într-un colț. Vlad plonjează ca într-un slow motion. 4-0.

Pentru CV-ul "Bizonului"

Și se mai pot da goluri, parcă oricâte, că mingea țopăie prin careul stelist. Echipa lui Dică e o fantomă, o entitate stranie, fără corp, nu se lovește nimic de ea. Anderson face iar o fază și-l servește tot pe Immobile, care-l dă pe Vlad cu fundul de pământ din dribling, înainte să trimită cu latul în poarta goală. Golul lui Gnohere mai e important doar pentru el.

E un 5-1 ca o palmă care o trimite pe Steaua afară din Europa. Înapoi în Liga 1, la lupta pentru titltu cu CFR și cu Craiova! Înapoi la fanteziile cu jucători buni de vândut pe zeci și sute de milioane de euro, fotbaliști cu care se distrează campionii adevărați!
Lazio nu mai e de multă vreme o forță europeană. Și atunci, cel mai bogat club românesc ce mai înseamnă? Un clovn de 90 de minute pe Olimpico?

FINAL » Lazio - FCSB 5-1 (0-1 în tur)
Au marcat: Immobile '7, '43, '71 Bastos '35, Felipe Anderson '50 / Gnohere '82
Click AICI pentru liveTEXT / VIDEO

Desfășurarea liveTEXT a partidei

FINAL DE MECI! FCSB e dezintegrată de Lazio, 1-5, și ratează calificaea în optimile Europa League după un retur de coșmar
min.90+2: Lovitură liberă periculoasă pentru Lazio. Murgia execută însă defectuos
min.82: GOL FCSB! Gnohere marchează norocos cu 10 minute înainte de final, înscriind după ce mingea rispinsă inițial de Strakosha l-a izbit în mână pe francez
min.78: Lucian Filip șutează de la 30 de metri, mult peste poarta lui Strakosha
min.74: Felipe Anderson, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, e înlocuit, Simone Inzaghi introducându-l pe teren pe Caicedo
min.71: GOL Lazio! FCSB e umilită la Roma! Lazio reușește încă un contraatac superb, finalizat de același Immobile. Italianul a interceptat o pasă de la Felipe Anderson, i-a umilit pe Junior Morais și Andrei Vlad, și a înscris în poarta goală
min.68: A doua schimbare în tabăra italienilor: Murgia intră pe teren în locul lui Luis Alberto
min.66: Steliștii încearcă să iasă la joc, dar atacurile echipei lui Dică sunt palide. Jucătorii ofensivi ai lui Dică sunt inexistenți în fața defensivei extrem de bine organizată a lui Lazio
min.58: Continuă asaltul la poarta lui FCSB, dar apărarea stelistă reușește să respingă cu greu o altă ocazie mare a italienilor
min.55: Prima ocazie notabilă a FCSB-ului vine abia acum. Florinel Coman a zguduit bara lui Strakosha, dar tabela rămâne neschimbată
min.51: GOL Lazio! Felipe Anderson majorează avantajul lui Lazio. Acesta a șutat plasat de la marginea careului, execuție la care Vlad nu a avut nicio șansă
min.46: Dică orchestrează două schimbări la pauză: Florinel Coman intră în locul lui Florin Tănase, în timp ce Lucian Filip îi ia locul lui Nedelcu
A început repriza secundă!

Pauză pe Olimpico, Lazio conduce cu 3-0

min.43: GOL Lazio! Immobile reușește "dubla" cu două minute înainte de pauză în urma unui contraatac de manual reușit de Lazio. Felipe Anderson l-a angajat perfect de Immobile, care a finalizat fără emoții din interiorul careului
min.41: Felipe Anderson ratează încă o ocazie pentru italieni, șutul acestuia din unghi fiind reținut în doi timpi de Vlad
min 39: Lazio înscrie din nou, dar reușita lazialilor e anulată corect, pe motiv de ofsaid
min 35: GOL Lazio! Italienii își măresc avantajul în urma unei faze fixe. Luis Alberto execută bine un corner, Nedelcu îl scapă nepermis din marcaj pe Bastos, iar nou-intratul reia imparabil, cu capul, în poarta lui Vlad
min.34: Felipe Anderson șutează periculos de la 16 metri, dar Andrei Vlad respinge frumos, de sub bară
min.33: Ciro Immobile, marcatorul unicului gol de până acum, primește și el "galben" după o serie îndelungată de proteste
min.31: Budescu execută o lovitură liberă din lateral, dar Felipe Anderson respinge în corner
min.30: Basta încasează un cartonaș galben după o intare agresivă la Gnohere
min.26: Simone Inzaghi e nevoit să facă prima schimbare. Caceres nu a mai putut continua partida și a fost înlocuit cu Bastos
min.24: Ofensiva italiană s-a mai domolit în ultimele minute, iar steliștii au părut că se regrupează mai bine în apărare
min.20: Immobile ratează încă o ocazie. Acest a fost lansat în adâncime, l-a driblat pe Vlad în lateral, dar a șutat puțin pe lângă poartă
min.19: Încă o ocazie mare pentru italieni. Felipe Anderson l-a ridiculizat pe Găman, a centrat perfect, dar Immobile a finalizat defectuos din câțiva metri
min.16: FCSB nu se trezește din pumni. Ocazie uriașă ratată de Lazio, prin Parolo, care din interiorul careului a fost blocat de Andrei Vlad
min 13: Florin Tănase reia cu capul, din unghi, dar Strakosha prinde fără probleme
min 11: Budescu îl lansează superb pe Dennis Man, atacantul îi pasează lui Gnohere, care îi așază mingea aceluiași Budescu. Din păcate, șutul acestuia din 15 metri se duce pe lângă poartă
min.7: GOL Lazio! Immobile deschide scorul pentru Lazio cu un șut din 3 metri. Atacantul lui Lazio a primit o centrare de la Lulici, 3 steliști l-au scăpat din marcaj, acesta învingându-l fără emoții pe Andrei Vlad
min.6: Prima mare ocazie a lui Lazio vine în minutul 6. Immobile a profitat de o nesincronizare a apărării steliste, s-a descotorosit de Găman, dar a trimis puțin peste din interiorul careului
min.4: FCSB are o lovitură liberă de la 27 de metri, dar Budescu trimite mult peste
min.1: A început partida! FCSB are lovitura de start

ECHIPELE DE START

Lazio: Strakosha - Patric, De Vrij, Caceres - Basta, Parolo, Lucas Leiva, Luis Alberto, Lulici - Anderson, Immobile
Rezerve: Guerrieri, Nani, Bastos, Caicedo, Milinkovici-Savici, Marusici, Murgia
Antrenor: Simone Inzaghi

FCSB: A. Vlad - R. Benzar, Găman, Planici, J.Morais - Nedelcu, Teixeira - Man, Budescu, Fl. Tănase - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, Bălașa, L. Filip, Momcilovici, Fl. Coman, Ov. Popescu, Cr. Tănase
Antrenor: Nicolae Dică