INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  VIITORUL - GENT 0-0

VIDEO Viitorul - Gent 0-0 » Constănțenii părăsesc Europa din cauza umilinței 0-5, din meciul tur

Articol de GSP - Publicat joi, 04 august 2016 17:14

Viitorul a remizat pe teren propriu, în meciul disputat împotriva belgienilor de la Gent, scor 0-0, în manșa retur din turul al treilea preliminar al Europa League.

liveTEXT AICI/VIDEO

După victoria categorică obținută în meciul tur, scor 5-0, belgienii nu au mai forțat, însă elevii lui Gheorghe Hagi nu au avut forța ofensivă de a marca în poarta apărată de Thoelen.

Iancu a expediat primul șut pe spațiul porții belgienilor, în minutul 16 al meciului, dar execuția nu i-a pus probleme goalkeeperului lui Gent.

Gent a ratat o ocazie importantă de a înscrie, cu 10 minute înainte de final, după ce Foket a centrat de pe partea dreaptă, însă șutul lui Kujovici a fost blocat de Hodorogea.

În repriza a doua, singura ocazie importantă a Viitorului a venit la șutul lui Răzvan Marin din minutul 72, însă execuția sa a fost deviztă, iar apoi reținută de Thoelen, iar aventura europeană a jucătorilor antrenați de Gheorghe Hagi a ajuns la final.

Echipele de start:

Viitorul: Buzbuchi - Rădoi, Brandan, Hodorogea, Carp - D. Lopez, Nedelcu, Casap - Iancu, Rusu, Nimely
Rezerve: Tordai, Benzar, F. Tănase, Țîru, Dumitrescu, Marin, Chițu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Gent: Thoelen - Gerșon, Mitrovici, Horemans - Foket, Renato Neto, Schoofs, Perbet, Kujovici, Milicevici, Saief
Rezerve: Rinne, Depoitre, Schoofs, Kums, L. Nielsen, Simon, Ndongala
Antrenor: Hein Vanhaezebrouck

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”