INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ATHLETIC BILBAO - DINAMO 3-0 (4-1 LA GENERAL)

VIDEO + FOTO Prea mici! Athletic o învinge categoric pe Dinamo, 3-0, și spulberă visul european al "câinilor"

Articol de - Publicat joi, 03 august 2017 23:41

Athletic Bilbao a învins-o clar pe Dinamo, scor 3-0, într-un meci controlat de basci de la un cap la celălalt și în care evoluția dinamoviștilor a certificat faptul că roș-albii nu au încă față de grupele unei competiții europene.

Dinamoviștii au intrat în teren cu atitudinea potrivită și au încercat să stea cât mai mult timp în jumătatea adversă.

Imediat după golul anulat corect al lui Aduriz, Dinamo a creat o fază periculoasă, capul lui Rivaldinho din câțiva metri fiind blocat de Herrerin.

Totuși, Contra a fost trădat din nou de defensivă, primind gol în urma unei faze fixe, exact amănuntul pe care antrenorul lui Dinamo a încercat să-l repete cât mai mult la antrenamentele din această săptămână: Raul Garcia a deschis scorul în minutul 24, profitând de o fază în care apărarea "câinilor" a fost visătoare și l-a lăsat de Marcos să-și pregătească minuțios șutul din care a rezultat golul gazdelor.

La doar cinci minute, Raul Garcia a reușit "dubla". Romera a anticipat greșit o centrare, a sărit pe sub minge, iar mijlocașul bascilor a înscris cu un șut superb.

Apele s-au mai lniștit până la pauză, dar dinamoviștii nu au avut puterea să forțeze și să se apropie periculos de poarta adversă.

Athletic nu a mai forțat nici în repriza secundă, puținele acțiuni ale bascilor fiind blocate de o defensivă dinamovistă mult mai alertă.

Dinamoviștii s-au apropiat în câteva rânduri de poartea adversă, șutul lui Paul Anton din minutul 77, blocat de Herrerin, fiind cea mai mare ocazie a "câinilor"

Mahlangu a avut o ocazie bună în minutul 82, dar șutul său de la marginea careului s-a dus puțin pe lângă.

Veteranul Aduriz (36 de ani) a marcat golul trei al bascilor, în minutul 86, ca urmare a unui contraatac devastator orchestrat de echipa lui Jose Angel Ziganda.

La prima apariție europeană după o pauză de cinci ani, Dinamo părăsește competiția, surclasată de o echipă net superioară, mult mai bine organizată și care, la ora actuală, pare la ani lumină de cluburile românești.

Athletic Bilbao - Dinamo 3-0
Au marcat: Raul Garcia '24, '29, Aduriz '86

Cum s-a desfășurat meciul:

FINAL de meci: Athletic o învinge pe Dinamo cu 3-0
min.86: GOL Bilbao: Dinamoviștii au pierdut mingea deși beneficiau de o fază periculoasă, bascii au plecat pe contraatac, iar Aduriz, scăpat singur cu Penedo, duce scorul la 3-0
min.82: Mahlangu pătrunde curajos, trece de doi adversari, însă șutul său din 18 metri se duce pe lângă poarta bascilor
min.80 La Athletic intră și vedeta Inaki Williams, care îi ia locul lui Benat
min.79: Șutul lui Paul Anton de la 33 de metri se duce mult peste poartă
min.77: Dinamoviștii bat scurt un corner și îi surprind pe fundașii lui Athletic. Mingea ajunge la Paul Anton, al cărui șut bun de la marginea careului e blocat cu siguranță de Herrerin.
min.75: Dinamo are prima mare ocazie a reprizei, reluarea cu capul al lui Albin ducându-se puțin pe lângă
min.72: Paul Anton intră și el pe teren, înlocuindu-l pe Nascimento
min.70: Raul Garcia, autorul "dublei", este înlocuit cu San Jose
min.69: Balenziaga centrează perfect, însă reluarea lui Aduriz se duce peste poartă
min 67: Albin intră pe teren în locul lui Adam Nemec
min 65: Muniain pătrunde vijelios prin apărarea dinamovistă, dar șutul său din unghi lovește bara porții lui Penedo
min.61: Costache încasează un cartonaș galben după o intrare dură
min.55: Hanca, cu o nouă evoluție sub așteptări, e înlocuit de Contra cu tânărul Valentin Costache, aflat la debutul în cupele europene

41.485 de fani
sunt prezenți la disputa de pe San Mames

A început repriza secundă!

PAUZĂ pe San Mames, Dinamo e condusă cu 0-2, iar șansele de calificare ale "câinilor"sunt infime

min.36: La avantajul celor două goluri, bascii au redus turațiile, însă echipa lui Conta nu reușește să se apropie de poarta lui Athletic
min.29: GOL Bilbao! Athletic majorează avantajul la cinci minute de la primul gol, Raul Garcia reușind "dubla" cu un șut superb din interiorul careului

Athletic Bilbao - Dinamo 2-0. Raul Garcia reuşeşte "dubla" în minutul 27.

Posted by StirileTVR on 3 August 2017

min.24: GOL Bilbao! Bascii deschid scorul după o nesincronizare din defensiva lui Dinamo. Raul Garcia a reluat în poartă după șutul-centrare al lui Oscar de Marcos

Din minutul 24, Athletico Bilbao o conduce pe Dinamo cu 1-0. Raul Garcia a deschis scorul.

min 13: Dinamo reacționează imediat. Nascimento centrează perfect, Rivaldinho se înalță și reia bine spre poarta lui Athletic, dar Herrerin prinde cu siguranță
min 12: Golul lui Aduriz e anulat corect de arbitrul Pavle Radovanovići. Bascii marcaseră după ce Steliano Filip a greșit o pasă la marginea careului, iar Aduriz a reluat perfect în poarta lui Penedo centrarea venită din flancul drept

Aduriz înscrie în minutul 12, însă golul este anulat pe motiv de ofsaid. Athletic Bilbao - Dinamo 0-0

min 3: Bascii s-au instalat deja în jumătatea dinamovistă, jucătorii lui Contra înfruntând un presing extrem de agresiv al lui Athletic

A început partida! Bascii vor avea lovitura de start

Echipe de start:

Athletic Bilbao: Herrerin - De Marcos, Etxeita, Laporte, Balenziaga - Vesga, Benat - Susaeta,  Raul Garcia, Munian - Aduriz
Rezerve: Arrizabalaga - Bóveda, San José, Iñaki Williams, Lekue, Merino, Aketxe
Antrenor: Jose Angel Ziganda

Dinamo: Penedo - Romera, Katiskas, Nedelcearu, St. Filip - Nascimento, Mahlangu - Hanca, Rivaldinho, Salomao - Nemec
Rezerve: Brănescu - Buzuladzici, Albin, Anton, Costache, Marici, Bumba
Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Pavle Radovanovići / Asistenți: Veselin Radunović, Dragan Vujović / Rezervă: Predrag Radovanović (toți din Muntenegru)