INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  "ŞAISPREZECIMI" EUROPA LEAGUE

VIDEO+FOTO » Recordul lui Keșeru a fost egalat în meciul lui Tătărușanu » Care sunt cele 16 echipe calificate în "optimile" EL

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 februarie 2017 00:39

Joi seară s-au jucat manșele retur ale "șaisprezecimilor" Europa League unde am avut și noi români, dar și o echipă calificată. Astra a fost eliminată de Genk, după 2-2 în tur și 0-1 în Belgia. Scorul serii a fost cel dintre Lyon și AZ Alkmaar, 7-1

Fiorentina lui Tătărușanu și Ludogorețul lui Moți și Keșeru au părăsit competiția după ce n-au reușit să obțină scorul de care aveau nevoie pentru calificare. La polul opus s-au aflat Nicolae Stanciu și Alexandru Chipciu care merg mai departe după ce au eliminat Zenitul lui Mircea Lucescu.

Totodată, astăzi a fost egalat și recordul lui Keșeru. Fostul atacant al Stelei înscria în septembrie 2014 împotriva lui Aalborg 3 goluri în 11 minute. Astăzi, Lars Stindl de la Monchengladbach a reușit un hattrick în poarta lui Tătărușanu în 11 minute.

Tragerea la sorţi pentru optimile de finală va avea loc vineri de la ora 14:00, iar meciurile se vor juca pe 9 şi 16 martie.