INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FINALA EUROPA LEAGUE

Loser Benfica » Portughezii luptă împotriva lui Chelsea şi a blestemului finalelor. Finala Europa League e azi, ora 21:45

Chelsea poate deveni azi prima echipă care cîştigă consecutiv Liga Campionilor şi Europa League.

Articol de - Publicat miercuri, 15 mai 2013 00:00 / Actualizat marti, 14 mai 2013 20:50

Lusitanii au amintiri neplăcute inclusiv de la ultima ciocnire cu albaştrii, care i-au eliminat anul trecut din ”sferturile” Ligii.

Pe Benfica o aşteaptă diseară o finală cu doi adversari. Unul e Chelsea, celălalt un adevărat blestem: al celor şase finale pierdute în Europa! Dar s-o luăm pe rînd.

Cu englezii, echipa lui Jorge Jesus s-a întîlnit ultima oară în "sferturile" ediţiei trecute a Ligii. Deznodămîntul? Un dezastru! A pierdut şi la Lisabona (0-1), şi pe Stamford Bridge (1-2) şi a părăsit competiţia.

Şi încă un handicap ce ar putea cîntări greu în balanţă. Din 8 finale disputate în cupele europene, Benfica le-a cîştigat pe primele două, ambele în Cupa Campionilor (1961, 1962), şi le-a pierdut pe ultimele şase:
1963: 1-2 cu Milan (Cupa Campionilor Europeni)
1965: 0-1 cu Inter (CCE)
1968: 1-4 cu Man. United, după penalty-uri (CCE)
1983: 1-1 şi 0-1 cu Anderlecht în Cupa UEFA
1988: 5-6 cu Eindhoven, după penalty-uri (CCE)
1990: 0-1 cu AC Milan (CCE)

Fostul antrenor al lusitanilor, Sven Goran Eriksson, cel cu care au înregistrat eşecul din '83, vede însă partea bună a lucrurilor: "Benfica e mai flămîndă de trofee decît Chelsea. Toate aceste înfrîngeri o vor ambiţiona".

Premieră Chelsea?
Dacă triumfă în finala de diseară, Chelsea va înregistra o premieră. Va fi cea dintîi echipă din istoria fotbalului care, pentru 10 zile, va deţine două trofee în acelaşi timp: Liga, cucerită în 2012, şi Europa League. Pe 25 mai însă, va ceda coroana Europei fie lui Bayern Munchen, fie Dortmundului.

5 milioane de euro va încasa cîştigătoarea EL de la UEFA. Învinsa va primi 2,5 milioane. În Ligă, învingătoarea ia 10,5 milioane, iar învinsa 6,5 milioane

51 de ani sînt de cînd Benfica n-a mai cîştigat un trofeu european şi 23 de la ultima finală disputată

16 meciuri a pierdut Benfica în faţa echipelor engleze, faţă de 10 cîştigate, dintr-un total de 31 de întîlniri

6 partide a cîştigat Chelsea, remizînd una, în 8 întîlniri cu formaţii portugheze de-a lungul timpului

"Benfica a pierdut ultimele 6 finale? Atunci e periculoasă! Ambiţia portughezilor de a cîştiga va fi şi mai mare" (Juan Mata, mijlocaş Chelsea)