INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  TURUL 3

Şahtior a pierdut toate meciurile din CE cu echipe româneşti

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 iulie 2009 00:00

Adversara lui FC Timişoara din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, Şahtior Doneţk, a pierdut toate cele trei meciuri în care a întâlnit echipe româneşti în cupele europene.

În ediţia 2003-2004 a Cupei UEFA, Şahtior Doneţk s-a confruntat cu Dinamo, în primul tur al compeţiei. Roş-albii s-au impus cu 2-0 pe teren propriu, prin două goluri marcate în minutele 87 şi 88.

În retur, pe teren propriu, Şahtior a condus cu 2-1 la pauză, dar dinamoviştii au revenit în partea secundă şi s-au impus cu 3-2, printr-un gol înscris în minutul 87.

În ediţia 2005-2006 a Cupei UEFA, Şahtior a întâlnit pe Rapid, în faza grupelor. Giuleştenii s-au impus cu scorul de 1-0, la Doneţk, printr-un gol marcat în minutul 87.

Ambele echipe s-au calificat în 16-imile competiţiei, alb-vişiniii din postura de câştigătoare a grupei, iar Şahtior Doneţk s-a clasat pe locul 2.

Acel meci a consemnat o premieră pentru fotbalul românesc: doi antrenori, tată şi fiu, Mircea şi Răzvan Lucescu, s-au confruntat într-un meci de cupă europeană.

Vicecampioana Ligii I, FC Timişoara, va întâlni formaţia pregătită de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, conform tragerii la sorţi care a avut loc vineri, la Nyon.

Turul este programat la data 28/29 iulie, la Doneţk, iar returul va avea loc la 4/5 august, la Timişoara.

Sursa: NewsIn