INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  PORTO - BRAGA 1-0

Săpunaru a celebrat triumful de la Dublin cu suporterii » Fiesta 24 de ore din 24

Săpunaru, stînga, și coechipierul
Falcao se aruncă în marea
de suporteri care a invadat
terenul de joc Foto: Reuters +2   FOTO
Săpunaru, stînga, și coechipierul Falcao se aruncă în marea de suporteri care a invadat terenul de joc Foto: Reuters

Articol de - Publicat vineri, 20 mai 2011 00:00 / Actualizat joi, 19 mai 2011 19:55

Fanii i-au urmat pe jucători la hotel, după finală, şi acolo s-a declanşat o nouă sărbătoare, ce-a continuat inclusiv pe parcursul zilei de ieri

Cristi Săpunaru n-a pus pleoapă pe pleoapă miercuri noapte. Euforia cîştigării Europa League a dat naştere unei sărbători spontane, împreună cu suporterii, în faţa hotelului din Dublin în care a fost cazată delegaţia lui FC Porto.

Toţi cei aproximativ 20.000 de fani ce i-au însoţit pe "dragoni" în Irlanda au urmat echipa de la stadion la hotel. Iar acolo, să te ţii! Săpunaru şi colegii au fost "solicitaţi" afară şi-au dat curs invitaţiei ieşind la balcoanele camerelor.

A urmat o noapte de vis. Au cîntat împreună, au scandat împreună, au agitat steaguri şi bannere. N-a lipsit, desigur, trofeul, pe care fiecare jucător l-a ridicat deasupra capului, fiind aclamat de mulţimea care spumega la picioarele sale.

O fiesta totală, ce nu s-a oprit o dată cu apariţia zorilor. De fapt, a continuat pe tot parcursul zilei de ieri. Jucătorii au fost aşteptaţi de zeci de mii de susţinători la întoarcerea din Irlanda, aseară, la 18:30, ora locală, şi o nouă petrecere s-a dezlănţuit apoi pe străzile oraşului Porto.


Nu i-a uitat pe românii lui
În nebunia care a urmat pe teren fluierului final al spaniolului Carballo Velasco, "Săpun" s-a gîndit şi acasă. A fluturat drapelul României, şi-a pus un fular al Rapidului şi nu l-a uitat nici pe Mihăiţă Neşu, afişînd un banner pe care era înscris un mesaj de susţinere alături de chipul său.


Citește și:
Gigi Becali l-a sunat pe Mircea Lucescu: „Când începuse cu boala. Asta i-am propus”
Nationala
Gigi Becali l-a sunat pe Mircea Lucescu: „Când începuse cu boala. Asta i-am propus”
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Superliga
Scandalizați în direct! » A costat 20 mil. €, bani publici, dar nu mai funcționează: „Merită să ne mai agităm?”
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Baschet
Toți ochii pe ea la interviuri! » Reporterița care a „înnebunit” fanii din Euroliga: „Nu sunt multe ca ea!”
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
Superliga
Îi pun contractul pe masă să semneze cu FCSB: „Asta e propunerea noastră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (1)
cneius
cneius  •  21 Mai 2011, 10:11

Iar scrieti aiurea. Fotografia de mai sus este fotografia bucuriei de dupa gol, iar "marea de suporteri" nu invadase terenul, era dupa gard.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează