INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  "SFERTURI" / MARSEILLE - ŞAHTIOR 1-2 (ÎN TUR 0-2)

Semifinală cu Kiev

Articol de - Publicat vineri, 17 aprilie 2009 00:00

Trupa lui Mircea Lucescu a remizat în Franţa şi îşi va disputa locul în finala de la Istanbul cu Dinamo Kiev, rivala din campionat

La 19 ani după performanţa cu Dinamo din Cupa Cupelor, Mircea Lucescu a ajuns şi în UEFA în semifinale, după ce Şahtior a învins aseară şi la Marseille (2-1).

La adăpostul avantajului din tur (2-0), "minerii" s-au lăsat dominaţi. OM n-a găsit culoare şi a încercat poarta cu şuturi de la distanţă, fără precizie. Pe contraatac, au lovit însă letal. La prima ocazie, Fernandinho l-a surprins pe Mandanda la colţul scurt, dintr-un unghi imposibil, şi pentru francezi misiunea devenea imposibilă. Dar Raţ, integralist aseară, le-a redat speranţa. Eroarea sa a permis centrarea lui Kabore, din care Ben Arfa l-a învins pe Piatov: 1-1 la pauză.

OM mai avea nevoie de trei goluri şi Gerets a riscat, renunţînd la Taiwo pentru Zenden. Lucescu a avut noroc la ocaziile mari ratate de Kone, Zenden şi Cheyrou, iar asediul în careul "albilor" n-a produs goluri. A punctat, tot pe contră, în prelungiri un alt brazilian, Luiz Adriano: 1-2, la al treilea şut pe poartă. Şahtior se califică glorios şi joacă în semifinale cu Dinamo Kiev, trupa lui Ghioane şi Cernat.

A tratat cu Lupescu pe pămînt francez
Directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, a ajuns ieri după-amiază la Marseille, unde a asistat la partida de pe "Velodrome". Emisarul federal s-a cazat la acelaşi hotel în care se află delegaţia ucrainenilor pregătiţi de Mircea Lucescu. După meci, urmau să aibă loc discuţii între Lupescu şi tehnicianul de 63 de ani privind condiţiile preluării "naţionalei" României. (Justin Gafiuc).