INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LIVERPOOL - STEAUA 4-1

Steaua a fost bătută la Liverpool după un penalty inventat » Zbor frînt

Articol de , - Publicat vineri, 17 septembrie 2010 00:00

Steaua a făcut un joc bun pe Anfield, dar a pierdut pe mîna unui stoper de liga a doua şi a unui arbitru prea darnic cu "cormoranii" Gigi Becali: "Mă bucur că avem echipă, dar nu mi-a plăcut Kapetanos în a doua repriză" (video)

Tănase a marcat primul gol românesc pe Anfield Road şi a ratat în final golul de 2-2 la o mare ocazie Becali: "Ce dacă Liverpool i-a menajat pe Gerrard şi Torres? Şi noi i-am odihnit pe Surdu şi Apostol" :) (video)

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI!

Pe Anfield trebuie să ai nervii tari pentru a rezista presiunii din debut. Dacă însă îţi tremură genunchii şi pui pe tavă un autogol, aşa cum a făcut aseară Steaua în secunda 37, atunci trebuie să iei în calcul că poţi fi victimă sigură în faţa lui Liverpool. Ilie Dumitrescu s-a dus imediat lîngă gazon după Tontogolul provocat de Abrudan şi şi-a aplaudat jucătorii, încercînd parcă să-i ridice de la podea. Ilie Dumitrescu: "Rezultatul a fost nedrept. Nu îmi reproşez nimic" (video)

Şi băieţii lui chiar s-au ridicat, au avut reacţie. Steaua s-a scuturat de umbrele trecutului, care spuneau că echipele româneşti nu ştiu sau nu pot să marcheze pe Anfield. Stancu şi-a arătat clasa, a oferit o pasă a la Adrian Ilie, iar Tănase a jucat rolul lui Ilie Dumitrescu pe vremuri, s-a strecurat din stînga în spatele fundaşilor şi l-a lobat cu sînge rece pe Reina. Duckadam: "În prima repriză, Steaua a jucat cel mai bun fotbal din acest sezon" (video)

Tăcerea englezilor
A fost momomentul în care pe Anfield s-a produs o altă premieră. Englezii au tăcut, iar galeria Stelei a făcut legea. Pe teren, tricourile galben, roşu şi albastru au început să-şi mute, încet-încet, raza de acţiune înspre poarta lui Reina. Kapetanos a fost aproape de gol, dar se afla în ofsaid, după care Răduţ şi Nicoliţă, din dreapta, au avut centrări din care au ieşit cornere.

Ajutor de la centru
Steaua a continuat să stea bine în teren, iar atunci cînd n-a făcut-o, Tătăruşanu a dat siguranţă, avînd priza corectă la şuturile tari ale lui Joe Cole, Maxi Rodriguez şi Babel. Pauză, iar repriza a doua n-a mai debutat ca prima, deşi Liverpool a început-o avîntat. Ilie a simţit că mijlocul cedează sub genunchii tot mai nesiguri ai lui Anghelov şi a făcut o schimbare radicală. Bonfim a intrat fundaş dreapta, Răduţ a trecut în locul bulgarului şi Nicoliţă a revenit pe postul său obişnuit.

Imediat, Steaua a fost executată. Arbitrul a văzut penalty la duelul grec Kapetanos - Kyrgiakos, iar Ngog n-a ratat. 2-1 şi românii au fost nevoiţi să iasă din nou la joc. Tănase şi-a bătut joc de o situaţie rarisimă după ce l-a ridiculizat pe Kyrgiakos (76), apoi nervii românilor s-au înmuiat de tot, sub presiunea bombei lui Lucas care a explodat în vinclu. Steaua e pe plus la impresia artistică, dar la ce bun? În clasament e pe zero.

Cea mai rapidă reuşită din Europa
Steaua a debutat în noul sezon al cupelor europene cu un record: a încasat cel mai rapid gol! Joe Cole a deschis scorul pentru Liverpool în secunda 28, dintr-o pasă neglijentă trimisă de Abrudan. Următoarele două goluri, ca rapiditate, din seara de Europa League: bielorusul Rodionov, în minutul 3 din partida Dinamo Kiev-BATE Borisov (2-2), şi neamţul Helmes, marcator pentru Leverkusen în minutul 4 contra lui Rosenborg (4-0).

Primul gol românesc pe Anfield!
Cristian Tănase a intrat în istoria duelurilor românilor cu Liverpool, cu primul gol înscris pe Anfield. Dinamo, Petrolul, Steaua, Rapid şi Unirea Urziceni mai jucaseră pe stadionul "cormoranilor" şi nici una dintre ele nu izbutise să înscrie nici măcar o dată. A fost al doilea gol al lui Tănase în tricoul Stelei. Precedenta victimă a mijlocaşului fusese Internaţional Curtea de Argeş, în decembrie 2009.

Muniz a inventat penalty-ul
Spaniolul Cesar Muniz Fernandez a dictat penalty pentru englezi în minutul 54, la un duel în careul Stelei între Kapetanos şi Kyrgiakos. Stoperul lui Liverpool a căzut spectaculos, deşi pe reluările TV disputa celor doi internaţionali greci (foto) pare una normală, regulamentară. Muniz a arbitrat acum un an meciul Urziceni-Dinamo (1-0), care a trimis titlul în Bărăgan. "Cîinii" au reacţionat dur atunci, acuzînd că ibericul i-a dezavantajat decisiv.

Emeghara s-a rupt
Ilie Dumitrescu a făcut prima schimbare în minutul 20, forţat de accidentarea lui Emeghara. Nigerianul a ieşit cu probleme la coapsa stîngă şi i-a lăsat locul de fundaş dreapta lui Bănel Nicoliţă. Internaţionalul român nu mai evoluase pentru Steaua de la turul cu Grasshopper (19 august), cînd şi el fusese schimbat pe parcurs din cauza unei accidentări.

INBOX

- Ilie Dumitrescu n-a acceptat stilul managerilor din Premier League, care stau pe bancă în timpul partidelor. El a rămas în picioare 90 de minute, spre deosebire de Roy Hodgson, care s-a ridicat rar.
- Glen Johnson, Carragher, Poulsen, Gerrard, Milan Jovanovici şi Fernando Torres au fost odihniţi pentru marele derby Manchester - Liverpool, programat duminică.
- În primul sfert de oră, deşi cel care a greşit grav la golul marcat de Joe Cole a fost Abrudan, Ilie Dumitrescu l-a certat mult mai des pe Anghelov, căruia i-a reproşat că încetineşte jocul.