INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  DINAMO - NIJMEGEN, AZI, KANAL D, ORA 20:15 (ÎN TUR 0-1)

Surpriza Andrei Cristea

Articol de - Publicat joi, 02 octombrie 2008 00:00

Accidentarea de la aductorii piciorului stîng al lui Marius Niculae îi va face loc printre titulari atacantului care a evoluat doar 98 de minute în acest sezon

Absenţa neprevăzută a lui Marius Niculae a zădărnicit formula de joc gîndită de Mircea Rednic. Tehnicianul în vîrstă de 46 de ani a schimbat din mers şi are de gînd să arunce o surpriză, diseară, pe teren: pe Andrei Cristea, este cel desemnat să-l înlocuiască în avanposturi pe "Săgeată"! Aceasta dacă nu vor apărea probleme de ultim moment. Rednic va începe tot superofensiv, cu trei vîrfuri, Dănciulescu fiind, pentru început, omul care să-i susţină din spate pe cei doi atacanţi. În funcţie de cursul jocului, cei trei îşi vor schimba poziţiile între ei.

Efectul "Valencia"
Titularizarea lui Andrei Cristea e neaşteptată întrucît moldoveanul nici nu a mai prins lotul "cîinilor" în ultima lună, chiar dacă şi-a revenit de mult după o leziune musculară la coapsa dreaptă. Atacantul de 24 de ani, care a costat 400.000 de euro, a bifat doar 3 partide, respectiv 98 de minute în acest sezon. Nici un gol marcat. Trei runde le-a pierdut din cauza accidentării, iar de 4 ori nu a prins lotul. Se aşteaptă ca Andrei Cristea să fie elementul-surpriză diseară, contra olandezilor, mizîndu-se pe dorinţa de afirmare a moldoveanului. "Acum trei ani şi jumătate, cînd era la Steaua, a eliminat Valencia, aşa că ar putea să demonstreze şi în prezent că are valoare!" este unul dintre motivele titularizării.

Stă o lună! Revine cu Steaua
Ghinion total pentru Marius Niculae, verdictul medicilor după RMN fiind drastic aseară: o lună de pauză cauzată de accidentarea la aductorii piciorului stîng la antrenamentul de marţi seară de la Săftica! Iar doctorii i-au transmis fotbalistului de 27 de ani să nu rişte să reapară pe gazon mai devreme, întrucît situaţia medicală i s-ar putea agrava. "Săgeată" pierde partida de diseară, cea a "tricolorilor" cu Franţa, dar şi derby-ul de la Cluj de pe 18 octombrie, sperîndu-se totuşi recuperarea lui pînă la marele meci cu Steaua, programat pe 1 noiembrie.

Pe Rednic l-a luat durerea de măsea
Accidentarea lui Niculae i-a provocat dureri antrenorului şi la propriu: îl chinuie o măsea. Motiv pentru care Rednic a şi anulat conferinţa de presă de ieri după-amiază! Tehnicianul a fost la un specialist, care i-a ameliorat suferinţa. Despre meciul cu NEC, Rednic a spus: "Sper să înscriem cît mai repede, ca să anulăm avantajul de un gol al olandezilor. Ne dorim extrem de mult calificarea în grupe, cred în valoarea jucătorilor noştri. Vreau din suflet ca fanii să fie alături de echipă, avem nevoie de ei mai mult ca niciodată!".

MIRCEA REDNIC, antrenor Dinamo
"Sînt jucători care pot să-l înlocuiască pe Marius, avem soluţii. Andrei Cristea, Mitea, vom vedea. Acum contează un singur lucru: calificarea în grupele UEFA!"