INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA - COPENHAGA, JOI, 22:00, DIGISPORT 1, DOLCESPORT 1, PRO TV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Talisman viking » Drumul Stelei spre gloria europeană se leagă de danezi

Articol de - Publicat joi, 04 octombrie 2012 00:00 / Actualizat joi, 04 octombrie 2012 13:12

Steaua nu este la prima experienţă europeană contra echipelor din Danemarca. Patru meciuri au disputat roş-albaştrii în compania unor echipe precum Aarhus şi Velje, iar istoria le-a zîmbit de fiecare dată românilor

În sezonul 1985-1986, Steaua a disputat o dublă complicată împotriva celor de la Vejle Boldklub. După un 1-1 în Danemarca, roş-albaştrii aveau să se impună clar, cu 4-1 în meciul de "acasă". A fost prima dublă din acel sezon de aur al roş-albaştrilor, care nu aveau să fie opriţi de nimeni în drumul spre trofeul Cupei Campionilor Europeni.

În sezonul 1992-1993, Steaua a dat de Aarhus în turul secund al Cupei Cupelor, a pierdut primul meci, în deplasare, scor 3-2, dar a întors rezultatul pe teren propriu, 2-1, după ce Vlădoiu a înscris în ultimul minut de joc! :O Roş-albaştrii au ajuns pînă în sferturile competiţiei, acolo unde au fost eliminaţi de belgienii de la Antwerp, cei care urmau să joace finala.

Palmaresul echipelor româneşti în duelurile cu danezii: 14 jocuri - 7 victorii - 1 remiza - 6 infrangeri