INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FINALA

VIDEO + FOTO Glory, glory, Man United! Mourinho câștigă Europa League, 2-0 cu Ajax! "Diavolii" aduc în vitrina clubului singurul trofeu care le lipsea și se califică direct în grupele Ligii

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 mai 2017 23:30

"Diavolii" au învins-o pe Ajax în finala de la Stockholm, de pe Friends Arena, scor 2-0. Manchester United și-a completat astfel vitrina cu trofee și cu Europa League, singura cupă care-i lipsea. Doar Ajax, Chelsea, Bayern și Juve se mai pot lăuda cu această performanță, să cucerească toate trofeele internaționale.

De doar 18 minute au avut nevoie băieții lui Jose Mourinho pentru a deschide scorul. Pogba a avut noroc și șutul său deviat l-a învins pe Onana în minutul 18.

Ajax a încercat, însă Jose Mourinho și-a organizat perfect defensiva. Imediat după pauză Mhitarian a majorat diferența lui United cu o execuție din apropiere în stilul lui Zlatan, aflat doar în tribună din cauza unei accidentări. Armeanul s-a aflat în centrul careului, iar mingea venită de la Smalling a fost reluată în plasă cu o execuție acrobatică.

Echipa lui Jose Mourinho a terminat pe poziția a 6-a în Premier League, astfel că Europa League îi aduce șansa de a juca în sezonul următor de Champions League direct în grupe.

Englezii au adunat 15 victorii și 4 egaluri în ultimele 19 partide din cupele europene. Pentru Ajax a fost prima finală europeană după cea din 1996.

12 finale din 14
a câștigat Jose Mourinho în cariera de antrenor

Imagini pentru europa league logo Imagini pentru ajax logo AJAX 0-2 MANCHESTER UNITED Imagini pentru manchester united
Au marcat:
Paul Pogba (18), Mhitarian (48)
TEXT / VIDEO

Echipele de start:

Ajax: Onana - Veltman, D. Sánchez, De Ligt, Riedewald - Klaassen, Schöne, Ziyech - B. Traoré, Dolberg, Younes

Manchester United: Romero - A. Valencia, Smalling, D. Blind, Darmian - A. Herrera, Fellaini, Pogba - Mata, Rashford, Mhitarian

Detalii despre meci:

UPDATE 23:48

Jose Mourinho a sărbătorit alături de familie cel de-al 3-lea trofeu pe banca lui United

UPDATE 23:45

Trofeele câștigate de Mourinho în carieră:
United: Cupa Ligii, Supercupa Angliei, Europa League
Real Madrid: La Liga, Cupa Regelui, Supercupa Spaniei
Inter: 2 Serie A, Cupa Italiei, Supercupa Italiei, Liga Campionilor
Chelsea: 3 Premier League, 2 Cupe ale Ligii, Supercupa Angliei, Cupa FA
FC Porto: 2 campionate, Cupa Portugaliei, Supercupa Portugaliei, Cupa UEFA, Liga Campionilor

UPDATE 23:44

SETUL COMPLET! United câștigă Europa League și își copletează colecția de trofee cu singurul care-i lipsea. A ma icâștigat Premier League, Cupa Ligii, Cupa Angliei, Supercupa Angliei, Champions League, Champions League, Supercupa Europei, Cupa Intercontinentală și Campionatul Mondial al Cluburilor

UPDATE 23:18

Mhtarian are 6 goluri în Europa League, fiind golgeterul echipei în această competiție în 11 meciuri.

UPDATE 22:30

NICI O REACȚIE! Ce a făcut Jose după reușita lui Pogba din minutul 18

UPDATE 22:20

GOL UNITED! GOL POGBA: Reușita francezului este cea mai rapidă pentru United în istoria finalelor europene jucate englezi. În plus, Pogba a înscris pentru al 2-lea meci consecutiv, iar astfel a întrerupt o serie de 19 meciuri fără gol marcat.

pogba

UPDATE 22:00

Mesaj amuzant pe Friends Arena: Cum încearcă un fan al lui United să-l convingă pe Zlatan Ibrahimovici să rămână la echipă

UPDATE 21:45

Moment de reculegere! Cele două echipe și suporterii prezenți au ținut un moment de reculegere în memoria victimelor atacului terorist de la Manchester din urmă cu câteva zile.

UPDATE 21:42

Urmașul caracatiței Paul a prezis! Iată cine va câștiga finala Europa League :)