INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  STEAUA - FC COPENHAGA 1-0

VIDEO&FOTO Roş-albaştrii au învins cu un gol miraculos » Steaua - FC Copenhaga 1-0

Articol de GSP - Publicat joi, 04 octombrie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 05 octombrie 2012 01:16

Steaua a învins pe FC Copenhaga cu 1-0 graţie unui autogol hilar al danezilor. Roş-albaştrii au acumulat 4 puncte după două meciuri în grupa E

VIDEO Vezi AICI cele mai importante faze ale meciului!

Steliştii s-au lovit de atleticii jucători danezi şi au avut mari dificultăţi în a cîştiga duelurile individuale. Pe gazonul excelent de pe National Arena, cele două echipe au preferat pasele lungi şi şuturile de la distanţă, dar statistica a fost grăitoare în privinţa spectacolului din prima repriză: 1-0 pentru Steaua la şuturi pe poartă, la încercarea lui Tănase din minutul 9.

Repriza secundă a arătat cu totul altfel. Reghe i-a introdus pe Chipciu şi Nikolici, iar muntenegreanul a avut o mare ocazie. Reluarea sa din centrarea lui Pîrvulecu s-a oprit în braţele lui Wiland.

Danezii au contrat imediat. Matei l-a blocat pe Cornelius în faţa porţii şi i-a liniştit pe fanii Stelei. Ultimele 30 de minute s-a jucat pe contre. Chipciu l-a încercat pe Wiland, iar după un minut Jorgensen a reluat cu capul puţin pe lîngă bară.

Reghe a riscat introducîndu-l pe Rusescu în locul lui Gabi Matei. Şi a avut inspiraţie.

Steaua a înscris golul victoriei la o fază hilară. Centrarea lui Tănase a fost deviată de un fundaş danez în Nikolici, iar din muntenegrean balonul l-a lovit pe Sigurdsson şi Wiland a fost învins.

În celălalt meci al grupei, Molde a învins Stuttgart cu 2-0. Meciurile următoare sînt pe 25 octombrie, Steaua - Molde şi Stuttgart - Copenhaga. VEZI AICI CLASAMENTUL ŞI MECIURILE VIITOARE!

Desfăşurarea liveTEXT

Min 90+3 - Final de meci

Min 86 - Iese Bengtsson şi intră Santin

Min 82 - Gol Steaua! 1-0! Nikolici deviază mingea cu noroc, iar Sigurdsson îşi învinge propriul portar