INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  TURUL I

VIDEO Umilință istorică pentru un club de mare tradiție al Europei! A fost eliminat în turul I de o formație de pe locul 4 din Luxembourg

Guliver / Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 04 iulie 2017 22:55

54 de titluri în Scoția, 33 de Cupe, 27 de Cupe ale Ligi. În zadar! Nu joacă trofeele! Revenită în cupele europene, Glasgow Rangers s-a făcut de râs în fața anonimei FC Progres Niederkorn, în turul I din Europa League.

VIDEO AICI

Finalista Europa League din 2008 câștigase turul, chinuit, cu 1-0, iar partida de azi se anunța a fi doar o formalitate către turul II al competiției. N-a fost deloc așa.

Modesta formație din Luxembourg s-a autodepășit și a jucat de la egal la egal cu cea mai titrată și importantă echipă a Scoției și una dintre cele mai premiate echipe ale lumii.

La pauză a fost 0-0, dar scoțienii trăiau periculos. Se juca la ambele porți, chiar dacă Rangers a avut posesia. În minutul 66 a început coșmarul pentru echipa la care evoluează veteranii Kenny Miller și Niko Kranjkar.

1.730.000 €este valoarea lotului celor de la Niederkorn, adică mai puțin decât Florin Niță de la FCSB, care e cotat pe transfermarkt la 2 milioane de euro

Eșec istoric, eliminare rușinoasă

O centrare a lui Olivier Thill, internațional U21 luxembourghez, a ajuns până la Emmanuel Francoise, iar acesta a reluat la prima bară și l-a învins pe goalkeeperul Wesley Foderingham.

Așa cum toată lumea se aștepta Rangers a atacat în continuu, fără sorți de izbândă. Mai mult, o fază fixă executată de pe partea dreaptă de Sebastien Thill, internațional de seniori din Luxembourg, n-a fost deviată de absolut nimeni, deși au trecut vreo 4 jucători pe lângă minge, iar mingea a poposit în plasa porții nefericitului Foderingham.

Atacurile anoste de pe final n-au avut nici un rezultat pe tabelă, iar înfrângerea cu 2-0 o scoate pe Rangers din cupele europene încă de la începutul lunii iulie, din primul tur.

Cine e FC Progrès Niederkorn

• echipa s-a fondat în anul 1919
  • joacă pe un stadion de aproximativ 5000 de locuri din orașul Differdange, care are în jur de 23.500 de locuitori
  • a terminat pe locul 4 în ultimul sezon din Luxembourg
  • a câștigat 3 titluri de campioană, ultimul în 1981

21.050.000 €este valoarea lotului celor de la Rangers, adică de 12 ori mai mult decât adversara de azi

RUȘINE ISTORICĂ ȘI PENTRU CELTIC ACUM UN AN

Campioana Scoției, Celtic Glasgow, a pierdut turul cu formația din Gibraltar, Lioncoln Red Imps, din a doua rundă preliminară a UEFA Champons League. Gazdele s-au impus atunci cu 1-0, după un gol marcat în minutul 48 de Casciaro.

Celtic a spălat până la urmă rușinea și s-a impus la retur cu 3-0, reușind astfel să se califice în turul 3 preliminar.