INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  EUROPA LEAGUE

Zlatan a marcat după 15 ani, iar Tătărușanu a intrat în istoria fotbalului românesc! 5 lucruri inedite dintr-o seară de Europa League cu 24 de meciuri

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 septembrie 2016 13:56

Iată câteva dintre cele mai interesante repere ale noi seri aglomerate în Europa League, cu 24 de partide:

1. Golul înscris de Zlatan Ibrahimovici împotriva celor de la Zorya este primul marcat de suedez în Europa League (inclusiv Cupa UEFA) după 15 ani! Precendentul fusese înscris cand evolua pentru Ajax Amsterdam, în victoria cu 3-0 împotriva ciprioţilor de la Apollon Limassol. Manchester United s-a impus aseară în fața ucrainenilor cu scorul de 1-0.

2. Irlandezii de la Dundalk (foto) au câştigat până acum 1.6 milioane de euro din Europa League, echivalentul câştigării fiecărui titlu naţional până în 2031. Victoria de aseară, cu 1-0 împotriva celor de Maccabi Tel Aviv, a fost prima din istorie în grupele unei competiţii europene.

3. Ciprian Tătăruşanu a ajuns la 4920 de minute în 54 de partide disputate in competiţiile europene, pentru Steaua si Fiorentina. Fiorentina s-a impus aseară cu scorul de 5-1, în partida disputată pe teren propriu cu Qarabag. Acesta şi-a îmbunătăţit recordul, fiind deja portarul român cu cele mai multe minute în cupele europene. Niciun alt goalkeeper de la noi nu a depășit 50 de partide în Europa.

4. Inter Milano a pierdut aseară cu 3-1 în deplasarea de la Sparta Praga şi a ajuns la 4 partide consecutive pierdute în competiţiile europene. Italienii pierduseră şi prima partidă din grupă, scor 0-2, împotriva celor de la Hapoel Beer Sheva. Celelalte două înfrângeri au fost suferite în sferturile de finală ale sezonului 2014-2015 de Europa League, scor 3-1 şi 2-1, împotriva nemţilor de la Wolfsburg.

5. Ambele echipe ruseşti participante în Europa League au marcat 5 goluri în partidele disputate aseară. Echipa lui Mircea Lucescu, Zenit Sankt Petersburg, s-a impus cu 5-0 în partida cu AZ Alkmaar. Krasnodar i-a învins pe francezii de la Nice cu scorul de 5-2.

(Adrian Jitea)

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”