INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA C / REAL MADRID - FC ZURICH 1-0

A revenit Ronaldo

Articol de GSP - Publicat joi, 26 noiembrie 2009 00:00

Recuperat după accidentarea la glezna dreaptă, Cristiano a jucat aseară în ultimele 20 de minute şi e gata de Barca

Real şi-a atins scopurile aseară: a învins-o pe FC Zurich (1-0), pentru a trece în "optimile" Ligii trebuind să nu piardă în ultima rundă la Marseille la patru goluri diferenţă, şi l-a recuperat pe Cristiano Ronaldo. Prima ţintă a atins-o fără mult efort. Dacă în partea întîi meciul a curs în sens unic, monologul "blanco" fiind rezumat doar de golul înscris de Higuain la pasa verticală trimisă de Kaka (ulterior, Marcelo a lovit bara), la reluare elveţienii au pus oarecare probleme. Într-o perioadă cînd jocul lîncezea, iar madrilenii se mişcau alene, pe teren a apărut  Cristiano. Trecuseră 56 de zile de la precedenta sa apariţie la Real, pauză cauzată de o leziune la glezna dreaptă.

Ieşit la încălzire în minutul 51, cînd a fost primit cu aplauze, portughezul l-a înlocuit pe Raul în 70. A intrat rapid în combinaţii, a sărit în ajutorul colegilor, nu s-a ferit de contre. A şi şutat, fără a avea tirul reglat. Ba a semnat o ocazie în minutul 90, cînd a tras, dar portarul Leoni a parat cu destulă greutate. A fost ultimul semnal trimis de Ronaldo că se poate conta pe el duminică, la şocul contra Barcelonei, de pe "Camp Nou".

AC MILAN - OLYMPIQUE MARSEILLE 1-1
Două supravieţuitoare
Milan şi Marseille au rezistat în duelul direct. Terminat 1-1, golurile marcînd o primă repriză mai atractivă, meciul de pe "San Siro" menţine ambele formaţii cu şanse la primăvara Ligii. "Rossonerii" au o misiune mai facilă, fiindcă în ultima etapă trebuie să cîştige "afară" cu FC Zurich. În schimb, "olimpicii", trebuie s-o bată pe Real: fie cu orice rezultat, dar milanezii să se împiedice în Elveţia, fie la scor, întrucît au pierdut turul cu madrilenii cu 3-0.