INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  AS ROMA - BARCELONA 3-0

Absent nemotivat în ”sferturi” » Messidependența omoară Barcelona!

Articol de - Publicat miercuri, 11 aprilie 2018 09:40

Scorul de neprezentare cu care Barcelona a fost umilită pe Olimpico (0-3) își poate găsi un alibi și în inexplicabila dispariție a liderului său. Messidependența atât de dezbătută chiar a avut un impact decisiv în retur.

Dacă pe Camp Nou au rezolvat alții ecuația golurilor, absența din joc (nemotivată) a argentinianului a făcut aseară din trupa lui Valverde un sparring-partner al gladiatorilor romani. "Sferturile" Ligii par o gaură neagră pentru Leo.

Leo n-a marcat în ultimele 5 ”duble” din această fază ale Barcelonei, care a părăsit competiția de 4 ori. Mai mult, argentinianul n-a dat gol în niciuna din partidele K.O. în care catalanii au fost eliminați!

Vezi VIDEO cu golurile partidei!

O Ligă din ultimele 7!

Pe sec în această "dublă", la fel contra lui Juventus în ediția trecută, idem cu Atletico acum doi ani și nici cu PSG n-a marcat în 2015, în sezonul ultimei Ligi câștigate de catalani. În ultimele 5 "duble" ale Barcelonei în "sferturi", Messi n-a punctat deloc în 4 dintre acestea și a părăsit competiția.

De când joacă la prima echipă, "Puricele" nu a reușit un gol în niciuna din cele 9 eliminări după dublă manșă suferite de blaugrana în Ligă! Iar toate aceste statistici negative se reflectă în bilanțul incredibil al ultimelor 7 stagiuni: doar un trofeu luat.

19 mingi a pierdut pe Olimpico Messi, care a avut 5 șuturi la poartă, doar două cadrate, și a bătut slab două lovituri libere

900 de minute e seria fără gol marcat a lui Messi cu Barça în "sferturile" Ligii. Până în acest sezon, avea 10 goluri în total în această fază a Ligii