INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FC TWENTE - VASLUI 2-0

Află totul despre jucătorul care a îngropat Vasluiul

Marc Janko a ingropat Vasluiul in primul tur (foto sursa reuters)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 iulie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 27 iulie 2011 14:45

După primul meci dintre olandezii de la Twente şi Vaslui, şansele românilor de a se califica în turul 4 preliminar al Ligii Campionilor au scăzut considerabil, "plăieşii" fiind îngropaţi de "dubla" lui Marc Janko, atacantul în vîrstă de 28 de ani.

Janko a deschis scorul în minutul 34, dintr-un penalty acordat uşor de arbitrul croat Bebek şi a închis tabela la aproape un sfert de oră de la startul mitanului secund. Antrenorul Adriaanse l-a schimbat în minutul 81 cu Rendla.

Atacantul născut la Vienna, a semnat primul contract profesionist în 2002, pentru Admira Wacker, unde a marcat doar două goluri în 13 partide (2002-2005). Red Bull Salzburg l-a cumpărat în schimbul sumei de 350.000 de euro şi timp de 5 sezoane a reuşit să confirme la una dintre cele mai puternice echipe din Austria. Cele 75 de reuşite în 108 partide l-au propulsat la campioana Olandei, Twente, care a plătit 7 milioane de euro.

A adus Cupa Olandei la Enschede

În minutul 106 al finalei dintre Twente şi Ajax, Janko s-a înălţat în careul "lăncierilor", a lovit perfect mingea cu capul şi a dus scorul la 3-2 pentru formaţia din Enschede, transformîndu-şi echipa în cîştigătoarea Cupei olandei.

A debutat în naţionala Austriei în mai 2006, împotriva Croaţiei şi a adunat 20 de selecţii şi 7 reuşite.

- 39 de goluri a marcat în sezonul 2008-2009 (Cel mai bun marcator din Austria)

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”