INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  VISUL CONTINUĂ

Ca pasărea Phoenix

Articol de - Publicat vineri, 06 noiembrie 2009 00:00

Proaspăt refăcut după o accidentare ciudată, Onofraş a reuşit golul serii în Champions League

Marius Onofraş a fost rezervă cu Rangers, dar Petrescu l-a introdus în minutul 29 în locul lui Tibi Bălan. Zece minute mai tîrziu, fotbalistul de 29 de ani a fost aproape de un gol antologic, dar lobul său de la 40 de metri a trecut milimetric pe deasupra porţii, iar în minutul 88 a reuşit să egaleze cu o torpilă de la 25 de metri!

Făcut bine de vraci
A fost cel mai bun meci al fostului ieşean după accidentarea care l-a făcut să-şi piardă locul de titular tot returul sezonului trecut, cînd a jucat doar în 6 partide pe final. În iarna trecută, după revenirea din vacanţă, Onofraş a acuzat dureri puternice la genunchiul piciorului drept. A efectuat o sumedenie de controale în ţară, însă nu a reuşit să afle cauza. Disperat şi simţind că şefii de la Urziceni îl suspectează că se dă lovit, Marius a apelat la un vraci în Serbia, la Belgrad. Acolo a urmat un tratament naturist, care l-a costat 4.000 de euro, bani pe care i-a plătit din propriul buzunar. "Era disperat, nu ştia ce să mai facă. Problema lui ajusese să fie una psihică. După fiecare antrenament îşi punea pungi cu gheaţă pe genunchi", a povestit un apropiat al fotbalistului.

Susţinut de colegi
Drama atacantului i-a impresionat pe ceilalţi jucători de la Urziceni care au fost alături de el. Sîmbăta trecută, după victoria cu Universitatea Craiova (3-2), Sorin Frunză i-a dedicat lui Onofraş cele trei puncte obţinute: "Îi dedicăm acest succes lui Ono, care a trecut printr-o perioadă grea. Sezonul trecut ne-a scos din multe situaţii grele cu golurile lui, acum trebuie să fim alături de el, să-l susţinem pentru a ajunge la forma de anul trecut". Un alt apropiat al lui Ono, după meciul cu oltenii, i-a prezis că va marca cu Glasgow.

I-a mulţumit iubitei, care e însărcinată
Marius Onofraş i-a dedicat golul prietenei sale: "E cea mai importantă reuşită din cariera mea şi i-o dedic Alinei. Ştie ea de ce". Apropiaţi ai atacantului susţin că iubita fotbalistului e însărcinată şi că i-a dat vestea lui Marius cu două zile înainte de meciul cu scoţienii.

În vară e liber
Onofraş a fost adus la Urziceni în ianuarie 2007, fiind transferat de la Poli Iaşi după ce ialomiţenii i-au achitat clauza de reziliere a contractului, 100.000 de dolari. Plecarea lui Ono de la Iaşi i-a supărat pe fanii din Copou care au protestat atunci vehement la adresa lui. La început a avut un salariu de 40.000 de dolari, dar în prezent cîştigă 60.000 de euro pe sezon. Înţelegerea sa cu Unirea expiră la vară, însă şefii de la Urziceni îl vor chema la negocieri în pauza campionatului.

A fost dat afară de Bucşaru
În aprilie 2008, după meciul Urziceni - Rapid (0-1), patronul Dumitru Bucşaru a luat foc şi i-a anunţat pe Onofraş, pe Mara şi pe actualul ieşean Cristi Constantin că sînt liberi să plece. În apărarea celor trei au sărit MM Stoica şi Dan Petrescu, ambii ameninţînd că vor demisiona dacă Bucşaru nu se răzgîndeşte. Managerul general a fost şi mai insistent, neprezentîndu-se trei zile la club, pînă cînd Ono şi ceilalţi doi nu au fost reprimiţi în lot.

"Nu sînt un erou, eu doar îmi fac datoria. Meritul e al întregii echipe. Acum, mă gîndesc deja la meciul cu Braşovul din campionat"
MARIUS ONOFRAŞ, atacant Unirea Urziceni

6 şuturi a tras Onofraş la poartă în cele 61 de minute jucate. El a fost primul la acest capitol în meciul de miercuri