INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  COREEA DE SUD

„Am marcat două goluri și trebuia să câștigăm!” » Dan Petrescu, atac la arbitraj după a patra remiză la rând

Dan Petrescu, egal și în a doua etapă a sezonului în Coreea de Sud / X K-League

Articol de - Publicat sambata, 09 martie 2024 12:04 / Actualizat sambata, 09 martie 2024 12:32

Dan Petrescu (56 de ani), antrenorul lui Jeonbuk Motors, s-a plâns de golul anulat echipei sale în jocul din deplasare cu Suwon (1-1): „Nu înțeleg de ce ni s-a anulat golul, dar așa este fotbalul. Elevii mei au evoluat bine, apreciez atitudinea lor și cu un om în minus, în condițiile în care am schimbat toată distribuția din teren”.

Dan Petrescu pare setat pe 1-1, scorul înregistrat pentru a patra oară consecutiv de Jeonbuk Motors în acest debut de sezon în Coreea de Sud!

Deplasare dificilă pentru Dortmund la Bremen. Leverkusen, Bayern  și Stuttgart, favorite  acasă
BUNDESLIGA
Deplasare dificilă pentru Dortmund la Bremen. Leverkusen, Bayern și Stuttgart, favorite acasă

Pe lângă cele două remize din Liga Campionilor Asiei, cu Pohang Steelers și Ulsan, în această dimineață echipa antrenorului român a scos numai un egal muncit în deplasare, cu Suwon.

Un rezultat obținut cu un om în minus în etapa a 2-a din K-League, Adjei-Boateng, fostul său jucător de la CFR Cluj, fiind eliminat în minutul 30 („roșu" direct!) pentru o intrare contondentă asupra unui adversar.

Dan Petrescu: „Consider că am câștigat meciul cu 2-1”

După meci, Dan Petrescu a contestat arbitrajul și, mai ales, anularea unui gol marcat de Jeonbuk:

6este locul ocupat de Jeonbuk Hyundai Motors după primele două etape din K-League, cu două puncte, golaveraj 2-2. Liderul Ulsan are șase puncte

„Cred că am câștigat cu 2-1. Nu înțeleg situația cu anularea golului. Dar ăsta este fotbalul. Sunt fericit că jucătorii au luptat bine.

Prima repriză nu a început bine și nu ne-am creat multe ocazii. Cartonașul roșu este o decizie discutabilă, astfel că în repriza a doua am fost nevoiți să ne concentrăm pe contraatacuri.

Meritam pe deplin victoria. Este pozitiv faptul că n-am pierdut în condițiile inferiorității numerice pentru o oră. Jeonbuk e o echipă ce trebuie să câștige fiecare meci.

Dacă rezultatele nu se potrivesc cu așteptările apar nemulțumiri". În minutul 54, Tiago Orobó a egalat, anulând avantajul luat de Lee Seung-Woo.

Dan Petrescu și-a odihnit toți titularii pentru Ligă!

„Bursucul" a schimbat toți cei 11 titulari față de partida cu Ulsan din Liga Campionilor, dorind să menajeze formația de bază pentru returul de marți.

„Cei care vor intra împotriva lui Ulsan se pregătesc separat. Există câteva accidentări, dar suntem pregătiți. Am jucători cu experiență. Va fi un meci important pentru toată lumea și sper să trecem mai departe.

Nu am niciun regret că nu am putut câștiga, dar punctul obținut în zece oameni este unul prețios. Trebuie să accept asta", a explicat Dan Petrescu la conferința de presă de după meci.

Match Quiz Rapid - FCSB

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul Rapid - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

A fost decisiv în victoria Barcelonei, dar Xavi i-a tăiat elanul: „Mai bine să nu-l comparăm cu Messi”