INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ATLETICO - LEVERKUSEN 1-0, 3-2 PEN. (ÎN TUR 0-1)

Diego Simeone extrage esenţa lui Atletico după calificarea extremă cu Leverkusen: ”Jucăm urît uneori, dar batem cu sufletul”

Oblak și-a spălat păcatele pentru meciul din grupe cu Olympiakos, ajutat și de execuția jenantă a lui Calhanoglu de la 11 metri // Foto: Reuters +2   FOTO

Articol de - Publicat joi, 19 martie 2015 00:00 / Actualizat miercuri, 18 martie 2015 22:33

Antrenorul madrilenilor a pus succesul pe seama forţei grupului şi a celor 50.000 de fani. ”La 11 metri contează mai mult hotărîrea celor care execută decît calmul portarului”, a explicat ”El Cholo”.

Scopul scuză mijloacele şi pentru vicecampioana Europei. Ceea ce rămîne după două ceasuri de luptă şi suplimentul chinuitor de la 11 paşi pe "Calderon" e calificarea în "sferturi". Atletico a scos-o marţi pe Leverkusen cu sufletul, forţa grupului şi cu mai puţine erori în momentele capitale.

"Uneori jucăm urît, dar mereu punem suflet şi asta ne-a ajutat să cîştigăm. Am o echipă ce nu cedează niciodată şi publicul nu ştie ce forţă deosebită transmite jucătorilor. În toate meciurile am avut în spate fani extraordinari şi pasionali", a explicat succesul antrenorul Diego Simeone.

El Cholo a dezvăluit şi ce-a făcut diferenţa la loviturile de departajare, în care Bayer a ratat trei: "Nu am exersat penaltyurile pentru că nu are rost cu trei oameni la antrenamente, dacă la meci ai 50.000 de fani. Contează mai mult hotărîrea celor ce bat decît calmul portarului". Iar Oblak, intrat în locul accidentatului Moya, a rămas inspirat pe centru şi a parat în faţa lui Calhanoglu.

El Cholo prelungeşte
Simeone va anunţa curînd reînnoirea acordului cu Atletico: "Dacă fanii sînt mulţumiţi acum, vor fi şi mai mulţumiţi zilele următoare". Venit în decembrie 2011, antrenorul argentinian va semna pînă în iunie 2021, stabilind şi un nou record de sezoane consecutive pe banca "plăpumarilor".

S-a rugat la penaltyuri
Nu a fost pe lista executanţilor, însă nici nu s-a putut uita la penaltyuri. Arda Turan (foto 3) a stat cu spatele la poarta unde s-au executat loviturile şi s-a rugat în genunchi, în mijlocul colegilor. Complet epuizat după ratarea decisivă a lui Kiessling, turcul a fost scos pe targă de pe teren!

633 de minute fără gol încasat acasă are Atletico în Ligă. E la un meci de recordul competiţiei

10 "galbene" a acordat Rizzoli (4 lui Atletico, 6 lui Bayer) într-un joc cu 35 de faulturi în 120 de minute

24 din ultimele 26 de eliminatorii în Europa au fost cîştigate de spanioli contra echipelor străine

1 din 4 dueluri la penaltyuri a fost cîştigat de Atletico în cupele europene. Cel cu Leverkusen

"Am început să ne construim calificarea din ultimele 15 minute ale partidei din Germania, cînd am rămas în inferioritate" (Diego Simeone, antrenor Atletico)

"Nu mă consider eroul meciului, toţi am fost. Am jucat bine şi am meritat s-ajungem în sferturi" (Jan Oblak, portar Atletico)

ATLETICO - Leverkusen 1-0, 3-2 pen.
( Mario Suarez 27)
Au marcat la penaltyuri: Griezmann, Suarez, Torres - Rolfes, Castro. Au ratat: Raul Garcia, Koke - Calhanoglu, Toprak, Kiessling

ATLETICO: Moya (23 Oblak) - Juanfran, Gimenez, Miranda, Jesus Gamez - Arda Turan, Koke, Mario Suarez, Cani (46 Raul Garcia) - Mandzukici (83 F. Torres), Griezmann. Antrenor: D. Simeone

LEVERKUSEN: Leno - Hilbert, Omer Toprak, Spahici, Wendell - G. Castro, Bender - Bellarabi, Hakan Calhanoglu, Heung-Min Son (77 Rolfes) - Drmici (69 Kiessling). Antrenor: R. Schmidt