INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ADVERSARI LIGĂ / STUTTGART - FREIBURG 4-2

Două feţe

Articol de - Publicat duminica, 16 august 2009 00:00

Adversara de marţi a lui Poli s-a trezit abia după pauză, cînd a excelat în atac, dar a demonstrat slăbiciuni în defensivă

Adversara Timişoarei în ultimul tur preliminar al Ligii, VfB Stuttgart, a sărbătorit ieri prima victorie în noua ediţie de campionat: 4-2 cu promovata SC Freiburg. Un succes, consistent, pe care însă nimeni nu-l întrezărea la pauză. În prima repriză, şvabii au dus bine balonul pînă în marginea careului de 16 metri, dar ultima pasă a lipsit. Rezultatul: o singură ocazie clară, irosită de Cacau.

Atenţie la Elson!
În partea secundă, VfB a ieşit schimbată de la cabine, în special datorită introducerii lui Elson. Brazilianul a venit cu ideile, dar şi cu golurile, două la număr! "Vîrfurile" au contribuit şi ele la spectacol. Pogrebniak a punctat o dată şi a scos un penalty, iar Cacau a dat pasa la 3-1.

Dar pe cît de bine au mers şvabii în ofensivă, pe atît de rău a arătat apărarea. Exact ca şi în deplasarea de la Wolfsburg, unde pierduseră în debutul stagiunii cu 2-0. Fundaşii laterali Celozzi şi Boka au făcut figuraţie, Tasci l-a pierdut din vedere pe Idrissou şi acesta a redus de două ori din handicap (1-2, 2-3).

Marica e incert pentru Timişoara
Ciprian Marica n-a fost ieri nici pe banca de rezerve la Stuttgart. Motivul pentru care antrenorul Markus Babbel l-a lăsat în afara lotului: o contuzie la coapsă. Nemţii susţin că "tricolorul" ar fi contractat leziunea în amicalul susţinut cu echipa naţională la Budapesta, dar doctorul Pompiliu Popescu neagă: "Ciprian nu mi s-a plîns nici după meci, nici joi, cînd am vorbit din nou cu el". Dacă Marica e incert pentru Timişoara, Martin Lanig nu vine sigur. Acesta a suferit o ruptură a ligamentelor încrucişate şi va lipsi circa 6 luni de pe gazon.

STUTTGART: Lehmann - Celozzi, Tasci, Delpierre, Boka - Gebhart, Khedira, Lanig (46 Elson), Hleb (73 Rudy) - Cacau (81 Schieber), Pogrebniak. Antr. Markus Babbel

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia